Memurların yüzde 82’sinin evlenecek veya çocuk evlendirecek parası yok

Memur-Sen, kamu görevlilerinin toplu sözleşme beklentilerini araştırdı. Araştırmaya katılanların yaklaşık yüzde 82'si evlenmek ya da çocuk evlendirmek için maddi yardıma ihtiyaç duyacağını ifade etti.

Memurlar 15.08.2023, 22:22
Memurların yüzde 82’sinin evlenecek veya çocuk evlendirecek parası yok

Memur-Sen’in araştırmasında, kamu çalışanlarının yüzde 40’ı eş yardımının, yüzde 24’ü doğum, evlenme ve ölüm yardımının, yüzde 16’sı ise kreş yardımının artırılmasını talep etti.

Memur-Sen’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Konfederasyon tarafından 2-9 Ağustos’ta 50 bin kamu çalışanının katılımıyla dijital ortamda 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesiyle ilgili araştırma yapıldı.

Yapılan araştırmada; geçmiş iki yılda hükümetin toplu sözleşme dışında yasal düzenleme yaparak vermek zorunda kaldığı refah payı talebinin önemine vurgu yapılırken, Memur-Senin 7. Dönem Toplu Sözleşmede bulunan refah payı talebine kamu çalışanlarının destek oranının yüzde 89 olduğu belirtildi.

MEMUR EMEKLİ OLMAK İSTEMİYOR

Anket çalışmasında; seyyanen zammın emeklilere verilmemesinin kamu çalışanlarını emekli olmaktan vazgeçirdiği ifade edilirken kamu çalışanlarının yaklaşık yüzde 80inin seyyanen zammın emeklilere verilmemesinin emekliliği gelmiş memurların emeklilik kararlarını olumsuz yönde etkilediğini sonucunu ortaya çıkarmıştır.

Araştırmaya göre, kamu çalışanlarının artırılmasını istediği yardım kalemleri içerisinde eş yardımı yüzde 40 ile ilk sırada yer aldı. Eş yardımını sırası ile yüzde 24 ile doğum, evlenme ve ölüm yardımı, yüzde 16 ile kreş yardımı takip etti.

‘ZAM FARKI ÖDENSİN TALEBİ’

Hükümetin en düşük memur maaşının 22 bin lira olacağı vaadi son maaş artışlarında 1650 lira eksik yerine getirilmişti. Araştırmada; Memur-Senin ortaya çıkan bu farkın kamu çalışanlarına ödenmesi talebinin yüzde 88 oranında desteklendiği görüldü.

Araştırmaya katılan kamu görevlilerinin yüzde 82si evlenmek ya da çocuk evlendirmek için maddi yardıma ihtiyaç duyacağını ifade ederken, maddi yardımsız evlenebileceğini ya da çocuk evlendirebileceğini ifade edenlerin oranının yüzde 4,49 oldu.

MEMURLAR TOPLU SÖZLEŞME ÇERÇEVESİNİ YETERSİZ BULUYOR

Kamu çalışanları ayrıca emeklerinin karşılığını alabilmek ve adil toplu pazarlık için mevcut yasanın yeterli olmadığını ifade etti. Yapılan araştırmada kamu çalışanlarının yüzde 55i 4688 sayılı yasayı işverenle müzakere ve mücadele koşulları açısından yetersiz bulduğuna vurgu yapıldı.

Yapılan Beklenti Araştırması’nda kamu çalışanlarının, yürüyen toplu sözleşme sürecinde sendikanın önündeki en zorlu engelin ekonomik koşullar olduğu ifade edildi. Çalışanların yüzde 36sı bu konuda zorlu ekonomik koşulları sebep gösterirken, yüzde 21,1i hükümetin katı tavrını öne çıkardı.

TOPLU SÖZLEŞME PAZARLIĞI SÜRÜYOR

Memur maaşlarına yapılacak zammın belli olacağı toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin hükümetin ilk teklifi dün belli olmuştu. Hükümet, 2024 için yüzde 14+9, 2025 için 6+5 oranında zam teklif etmişti. Ancak Memur-Sen zam teklifini kabul etmedi.

SÖZCÜ

Yorumlar (1)
vatandaş 2 ay önce
memur devletin kullanıp attığı köledir. hani diyorlar ya kölelik düzeni kalktı diye nerde külliyen yalan köle seni insan yerine koyar başa getirir bana özgürlük verecek diye tam tersi oluyor senin tirnağın etmeyen şahıslar gelir seni böyle süründürür
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 30 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı