İşte Görevden alınan  MESEM üzerinden 22 bin öğrenci kaydedip 700 milyon tl'Lik vurgun yaptığı iddiası ile gündeme gelen Kocaeli İzmit Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Rümeysa ŞEN'in o yazısı:

Değerli okurlarım haftalardır sessizliğimi korudum ancak basında yaklaşık 1 haftadır yayılan haberlere artık cevap verme sırası bende…Belki bu yazı benim halen devlet memuru olmam hasebi ile aleyhime bile kullanılabilir ,ancak bende insanım benimde bu şehirde 11 yıllık emeğim var.

Sağ olsun Galip ATAMAN hoca dışında hiçbir gazeteci kendilerine face bir mailden gelen haber metnini aslını astarını araştırmadan bana sormadan bir güzel yazıyor 1 haftadır. Bizim yerimize kimse iddialara dur demediği için açıklama görevi bana düştü. Şimdi size tüm çıplaklığı ile anlatıyorum. Ben süreci olumsuz etkilememek adına sustukça şahsım ve müdür yardımcım Selda Karakaş hakkında artık herkesin bırakın müfettiş, hakim ,savcı kimliğine bürünmesi maşaallah takdire şayan.

Ben biraz tanımayanlar için kendimden bahsedeyim…1982 Eskişehir doğumluyum, orta ve lise eğitimim meslek lisesi, üniversite eğitimim Gazi üniversitesi mesleki eğitim fakültesi, yüksek lisansım İstanbul Aydın Üniversitesi uluslararası işletme yönetimi, halen doktora öğrencisiyim.21 yıllık meslek hayatımda çalıştığım tüm şehir ve kurumlara gece gündüz demeden emek vermiş insan ötesi bir emekle çalıştığım her kuruma değer katmış bir eğitimciyim. Ama en önemlisi işine ve öğrencilerine aşık bir anneyim.

Müdür yardımcım Selda Karakaşa gelince…Beden Eğitimi öğretmeni 2 çocuk annesi ve mesai mefhumu gütmeden her işe koşturan bir emekçi…

Ben 20 Haziran 2022 de bu okula atandığımda okulda Selda hoca dışında sadece 1 müdür yardımcısı vardı. Beni de kendisi karşıladı. Biz sadece okulu eğitim öğretime hazır hale getirmek için 2 ay mücadele verdik. Öylesine terkedilmiş ,öylesine bakımsız ve pisti. Tek derdimiz öğrenciye kendini değerli hissedeceği bir okul yaratmaktı.Bir çok yönetici arkadaşımız yaz tatilinde yıllık izinle dinlenirken biz izinlerimizi yaktık okulu yetiştirebilelim diye. Ben anaokulundan gelmiştim o ise 1 yıllık idareciydi.

2022’nin Kasım ayında yapılan meslek liseleri toplantısında o dönemin bakanı sayın Mahmut Özer’in başlattığı ustalık telafi programı için bakanlığın emri bizlere aktarıldı ve Kocaeli’nin sanayi kenti olduğu ve Türkiye sıralamasında bu programı uygulamada çok geride olduğumuz ve koltuklarımızdan sanayi bölgelerinde işletmelerle eğitimde işbirliği protokolleri ile hem okullarımızın staj malzeme vs desteğinin sağlanması hem okul sanayi iş birliğinin yaygınlaşması için kalkmamız emredildi. Bizde kalktık koşmaya başladık. Bakanlığın genelgesi sürekli değişiyor bir dönem yaptığımız kayıt ve denetleme koşulları öbür ay başka bir formata bürünüyordu. Bizim içimizi rahat tutan şey çalıştığımız firmaların Kocaeli’de tanınan bilinen kurumsal firmalar oluşu ve bakanlığın ve de il-ilçe milli eğitim müdürlüğünün tek tuşla okullarımızın tüm bilgilerine ulaşım kolaylığı. Ayrıca yatan devlet desteğinin mal müdürlüğü aracılığı ile direkt firmanın kendi kurumsal hesabına yatışıydı.Hiçbir firmadan da şahsi menfaat beklemeyince süreci içimiz rahat yürüttük,bu kapsamda tüm Türkiye genelinde 2024 Ocak-Şubat ayında denetim ve soruşturma süreçleri için bakanlık müfettişleri geldi. Bizim soruşturma konumuz cimerden gelen 22 adet bilgi edinme mesajı.İçerik aynı; ben lise mezunuyum şu firmada çalışıyorum neden okulunuzda öğrenci gözüküyorum?Gelen tüm mesajlara tek tek ulaşıp konunun firmaların insan kaynakları tarafından eksik aktarıldığını farkettik. Çünkü en az lise mezunu olma koşulu olan programda lise mezunu olanda yüksek okul mezunu olanda üniversite mezunu olanda 6 ay süreyle bizim okullarımızda 12.sınıf öğrencisi gözüküyordu.Bu durum sürecinde ilçe milli eğitim müdürlüğüne yanlış hatırlamıyorsam Nisan ayıydı yazı yazdım.il ve ordan Bakanlığa gönderilmek üzere.Yazı konum ‘Ustalık Telafi Programında Karşılaşılan Sorunlar’.Bu yazıda ;uygulanan sistemin handikaplarını ve kurumsal olarak bizleri zor durumda bırakan kısımlarını çözüm önerileri ile yazdım.

1. Sınıf Kayıt Sorgulama Sayfası E-Devlet -E-Okul 2024 2025 1. Sınıf Kayıt Sorgulama Sayfası E-Devlet -E-Okul 2024 2025

Nitekim bakanlık 20 Temmuz civarı son bir genelge yayınladı ve programı net çizgilerle sınırlandırıp format değişikliği yaptı. Benim sağlık sorunlarım, okulda idareci sayısı eksikliği sebebi ve programın çok yorucu bir hal alması nedeniyle temmuz ayının başında durdurduk kayıtları. Bakanlık müfettişlerimiz ocak ayının 2. Haftası okulumuza geldiler ve çalışmalarının ilk 1 aylık sürecinde bende, ilgili müdür yardımcı Selda hanımda kendilerine yardımcı olmak adına elimizden geleni yaptık.En son 12 Şubatta benim ve müdür yardımcım Selda hanımın ifadesi alındı ve aradan 2 saat geçtikten sonra soruşturmanın refahı adına geçici uzaklaştırma aldık.

Ancak şunu belirtmek istiyorum ki: ne benim ne de yardımcımın görevden uzaklaştırma nedenleri içinde ne çıraklık programı,  ne sahte kayıt (ki bu mümkün değil)ne de öyle bir usulsüz para aktarma iddiası yok. Biz bilgisizlik ve okulun eğitim öğretim şartlarının yoğunluğundan sehven atladığımız bazı evrak eksiklerini zaten kabullendik ancak basına yansıtıldığı gibi asılsız bir sürü iddia ile karşı karşıya kalmamız nedeniyle ben süreci buradan sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Şu an bırakın adli soruşturmayı idari soruşturma raporumuz bile bakanlık disiplin kuruluna girmiş değil. Maalesef bizlere yaşatılan kariyer suikastı nedeniyle avukata başvurmak durumunda kaldık.

Devlet terbiyesi almamış herkese buradan sesleniyorum…

1-Selda hanım da, ben de sonuçlanmamış aslı astarı bilinmeyen bir konuda idari ceza bile henüz almamışken yıpratılmaktan dolayı çok ciddi ruhsal problemler yaşıyoruz.

2-İkimizinde mal varlığı ve banka hesap dökümleri kendi isteğimizle müfettişlere teslim edilmiştir (adli soruşturma emri olmadan verme zorunluluğumuz yok)

3-İdari bir takım eksiğimiz kusurumuz olabilir herkesin olduğu gibi,bunun kararını önce bakanlık disiplin kurulu, sonrasında il disiplin kurulu verir.

4-İkimizinde daha önce almış olduğu tek bir disiplin cezası yok,

5-Selda hanımın kardeşinin küçük bir firması olup Kocaeli’ de bir çok okulun teknik donanım ve bakım işlerine profesyonel destek verir, o firmaya ustalık telafi programı uygulanmadı.

6-Bilerek, isteyerek, kasten devleti zarara uğratacak tek bir adım atmadık.

7-Süreç ile ilgili beni ya da Selda hanımın şahsını, itibarını zedeleyen herkese karşı hukuki süreci gerçekleştireceğiz.

8-Sadece kamuoyunda bilgi kirliliğinin yayılmasını ve bizim üzerimizden uygulanan gayri ahlaki tavrı kınıyor, meslek hayatımızda 20 yılı aşmış eğitimciler olarak bizleri ve ailelerimizi biraz empati kurarak düşünmenizi rica ediyorum.

Son olarak hatırlatmak için birkaç not…

***Keşke 1 yıl önce bu zamanlar okulumuzdan 11 kişiyi Kanada’ya first robot yarışmasına nasıl gönderdiğimizi, bu çocukların Türkiye’den katılan tek takım olarak dünya 4.sü olarak şehrimize döndüğünü;

***TEKNOFEST Türkiye 1.liğimizi

***Meb Robot Türkiye 1.liğimizi

***Kodelig il 1.liğimizi ve 6 şubat depreminde deprem bölgesine gönderilmek için gece gündüz soba yaptığımızı, ihtiyaç malzemesi toplamak için yakınlarımızı kapı kapı gezdiğimizi, şehre yerleşen 7 depremzede aileye yaşam alanı oluşturmak için okulda nasıl seferber olduğumuzu da önemseseydiniz…Çünkü bunların hepsi gerçekti…Saygılarımla…

Kaynak: Rümeysa ŞEN / Kocaeli Gündem

Editör: Serhat SALİMOĞLU