02.12.2020, 23:42

MOSSAD’ın hedefindeki Türkiye

Gazeteci Uğur Mumcu öldürülmeden kısa süre önce, bugün artık iyice açığa çıkmış olan terör örgütü PKK ve onu kullanan Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ile İsrail gizli servisi MOSSAD arasındaki ilişkiyi araştırıyordu.

24 Ocak 1993’te aracına konulan bir bomba ile suikasta uğrayan Uğur Mumcu’nun, 7 Ocak 1993’te Cumhuriyet’te yayınlanan ‘MOSSAD ve Barzani’ başlıklı köşe yazısı şu cümle ile bitiyordu:

“(...) Kürtler sömürgeciliğe karşı bağımsızlık savaşı yapıyorlarsa ne işi var CIA ve MOSSAD’ın Kürtler arasında? Yoksa CIA ve MOSSAD, antiemperyalist savaş veriyorlar da dünya bu savaşın farkında değil mi?”

Uğur Mumcu, PKK terör örgütünü yazdıkça, terör örgütünün medyası onu “Kürt düşmanı” ilan ediyordu. PKK’nın yayın organı Özgür Gündem gazetesinde örgüt yöneticilerinden Yaşar Kaya, Uğur Mumcu’yu şu sözlerle tehdit ediyordu:

“Kürtler Cumhuriyet’in kurulmasında temel taş oldular. 1925’ten sonra Kürtler inkâr edildi. Bu konuda Mumcu’nun Kürtler için istediği bir şey var mı? Herkes maskesini çıkarsın! Yoksa yüzlerindeki maskeyi biz yırtacağız. Biz yırtmazsak bile Kürt halkının dinamiği yırtacak. Herkesin notu, karnesi belli olmuştur. Kürt düşmanlığı yapmamak bile namus borcudur...”

Mumcu, bunun kendisini öldürmeye yönelik bir tehdit olduğunu eşine söylemişti.

MOSSAD’ın hedefindeki Türkiye

İSRAİL BÜYÜKELÇİSİNİN UYARISI

7 Ocak’taki MOSSAD üzerine yazısından bir gün sonra Uğur Mumcu’yu, İsrail’in Ankara büyükelçisi görüşmeye çağırdı. Sohbetten sonra büyükelçi Uğur Mumcu’ya, “Öldürülmekten korkmuyor musunuz?” diye sordu. Bu görüşmeden 17 gün sonra Uğur Mumcu, aracına konulan bir bomba ile havaya uçuruldu.

Geçen cuma günü, İran’ın nükleer programının mimarı olarak görülen nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade’nin başkent Tahran yakınlarında uğradığı suikast sonucu yaşamını yitirmesi, nedense aklıma Uğur Mumcu suikastını getirdi.

MOSSAD’ın hedefindeki Türkiye

BAŞBAKAN HEDEF GÖSTERDİ

Çünkü İsrail Başbakanı Netanyahu, 30 Nisan 2018’de yaptığı bir sunumda İran’ın nükleer füze projesi Amad’ı ve proje başkanı Muhsin Fahrizade’yi anlatırken, “Fahrizade, bu ismi unutmayın” demişti. Daha önce bir saldırı girişiminden kurtulan Fahrizade, bu kez yine başka taşeronlar tarafından suikastla öldürüldü.

Olay gerçekleşir gerçekleşmez, suikastın arkasında İsrail’in olduğunun bilinmesine yönelik gayretler dikkat çekiciydi.

Nitekim Amerikan medyası da İsrail ve Amerikalı yetkililerle konuşarak bunu teyit etti.

Konuyu takip edenler, MOSSAD’ın CIA ile birlikte, İranlı bilim adamlarına suikastlar yaptığını zaten biliyordu.

Nitekim fizikçi Mesut Ali Muhammedi ve Feridun Abbasi ile nükleer fizikçi Mecid Şehriyari, 29 Kasım 2010 günü MOSSAD ve CIA işbirliği ile öldürüldü. Elektrik mühendisliği doktora öğrencisi Daryuş Rızayi Nejad 23 Temmuz 2011 günü, kimya mühendisi, nanoteknoloji uzmanı, Natanz Nükleer Tesisler Malzeme Satın Alma Müdür Yardımcısı Mustafa Ahmedi Ruşen de MOSSAD suikastıyla hayatını kaybetti.

Muhsin Fahrizade’nin 27 Kasım 2020’de öldürülmesiyle 10 yıl içinde İran’ın nükleer alanındaki 6 bilim adamı CIA ve MOSSAD eliyle katledilmiş oldu.

İSRAİL’İN MESAJI

İsrail, dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği saldırıyı ismini vermeden üstleniyor. Her istihbarat operasyonunda olduğu gibi, bir görünen bir de görünmeyen fail vardır. Yani bir kukla vardır, bir de onu oynatan kuklacı. İsrail, kuklacı olarak hem hedefe koyduğu bilim adamını öldürerek İran’ın nükleer projesine darbe vurdu, hem de İran ile nükleer konusunda yeniden görüşebileceği sinyalleri veren yeni Amerikan yönetimini bu politikasından uzaklaştırdı.

Daha önce üç Amerikalı yetkilinin, saldırının arkasında İsrail’in olduğunu yazan New York Times gazetesine konuşan üst düzey bir İsrailli yetkili de “İran’ın bir numaralı nükleer bilimcisini öldürdüğümüz için dünya bize teşekkür etmeli” diyerek suikasttaki rolünü ortaya koydu.

Yorumlar (0)
açık
Günün Anketi Tümü
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
Namaz Vakti 16 Ocak 2021
İmsak 06:50
Güneş 08:20
Öğle 13:18
İkindi 15:45
Akşam 18:07
Yatsı 19:32