Değerli okurlarım,


2023-2024 Eğitim Öğretim yılı 14 Haziran’da son zilin çalmasıyla soma erdi.

Ara sınıfta okuyan öğrenciler 2024-2025 Eğitim Öğretim Yılının başlayacağı 9 Eylül’e kadar tatil yapacak.


LGS (Liselere Geçiş Sistemi) sınavına giren ortaokul 8. Sınıf öğrencileri 28 Haziran’da açıklanacak sonuçları bekleyecek.

Lise 12. Sınıf öğrencilerinin girdiği YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) sonuçlarını ise 17 Temmuz’da açıklanacak.


Müdürler, yardımcıları, rehber öğretmenler sınava giren öğrenci ve velileri okullarda “sınav nöbeti” tutacak.

Haklarında değişik iddialarla idari ve adli soruşturma başlatılan okul müdürleri ve yardımcılarıyla ilgili kararların da bugünlerde açıklanması bekleniyor.


Geliniz, son dönemde müdürlerle ilgili açılan soruşturmalara kısaca göz atalım

BİR: Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yaklaşık 2 bin resmi anokul, ilkokul, ortaokul, lise ve 5 Mesleki Eğitim Merkezi var. Resmi 65, özel 11 toplam 76 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden resmi 64, özel 1 olmak üzere 65’inde MESEM Programı uygulanıyor.


İKİ: Gebze MESEM (Mesleki Eğitim Merkezi) müdürü, eski ve yeni 2 müdür yardımcısı kamuyu zarara uğratmak, görevi kötüye kullanmak iddialarıyla haklarında açılan idari ve adli soruşturma sonrası tutuklandı, şüphelilerden 7’si adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.


Okul müdür soruşturmasında kritik hafta başlıyor
ÜÇ: Kandıra Kırkarmut Şehit Er Ahsen Budak İlkokulu müdürü, okulda görevli kadın öğretmene tacizde bulunduğu iddiasıyla başlatılan idari ve adli soruşturma sonrası Kaymakam tarafından açığa alındı, mahkeme tarafından tutuklandı.


DÖRT: Gölcük Saraylı İlk ve Ortaokul müdürü hakkında öğretmenlerin ek ders ücreti üzerinden haksız kazanç elde ettiği, kamuyu milyonlarca lira zarara uğrattığı, görevini kötüye kullandığı iddialarıyla idari ve adli soruşturma başlatıldı. Okul müdürü, ilçe milli eğitim müdürünün özel gayretiyle yangından mal kaçırır gibi bir günde emekli edildi. Kocaeli Valisi yaptığı açıklamada, “Kamuyu zarara uğratanın gözünün yaşına bakılmayacak” dedi. Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı talimatı, Gölcük Cumhuriyet Savcısı talebi üzerine mahkemece kararı ile okul müdürünün emekli ikramiyesi ile banka hesapları donduruldu.

BEŞ: İzmit Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdür ve yardımcısı hakkında usulsüz kayıtlar üzerinden haksız kazanç sağladıkları, kamuyu zarara uğrattıkları iddiasıyla idari ve adli soruşturma başlatıldı. Müdür ve yardımcısı önce açığa alındı, bir süre sonra müdür Bursa, yardımcısı İstanbul milli eğitim il müdürlüğü emrinde çalışmak üzere göreve iade edildi.

ALTI: Gebze Alaattin Kurt Anadolu Lisesi mezuniyet töreni öncesi okul müdürünün Milli Eğitim Bakanlığının “Mezuniyet Günü Etkinlikleri Genelgesi” yerine “Öğrenci Kılık Kıyafet Yönetmeliğini” uygulamak istemesi üzerine çıkan tartışmalar sonrası okula jandarma davet edildi. Olayın kamuoyuna yansıması üzerine Kocaeli Valiliği olayları incelemek için 2 milli eğitim müfettişi görevlendirdi.

Okul müdür soruşturmasında kritik hafta başlıyor
Okul müdür soruşturmasında kritik hafta başlıyor
ZOR VE SIKINTILI HAFTA
Değerli okurlarım,

Önümüzdeki günler haklarında idari ve adli soruşturma başlatılan Gölcük Saraylı Okul müdürü ile İzmit Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdür ve yardımcısı için zor geçecek gibi görünüyor.

Gölcük Saraylı Okul müdürü ile ilgili Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla  Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü KOM (Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü) tarafından yürütülen soruşturmanın tamamlanarak dosyanın Cumhuriyet Başsavcılığına teslim edildiği öğrenildi. 

Saraylı okul müdürünün yanı sıra ek ders puantajlarını kontrol etmeyen, şişirilmiş ek ders sayılarına göz yumarak görevini yapmayan, kamunun zarara uğramasına seyirci kalan, okul müdürünü yangından mal kaçırır gibi bir günde emekli olmasına yardım eden Gölcük milli eğitim ilçe müdürünün de sıkıntılı bir süreç yaşayacağı, görevden alınacağı iddia ediliyor.

İzmit Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdür ve yardımcısı hakkında

yürütülen idari soruşturmada sona gelindiği, bakanlık müfettişlerinin teklif ettiği  “Meslekten İhraç” cezasının uygulanması ile ilgili yasal sürecin başlatıldığı öğrenildi.

Öte yandan Temmuz ayında açıklanacak yer değişikliği yapılacak milli eğitim il ve ilçe müdürleriyle ilgili kararnamede tanıdık isimlerin de olacağı konuşuluyor.

Anlayacağınız yeni hafta ve sonraki günler LGS ve YKS’ye giren öğrencilerle velileri için heyecanlı bekleyişle geçecek.

İl Milli Eğitim Müdürü, görevden alınacağı iddialarına cevap verdi İl Milli Eğitim Müdürü, görevden alınacağı iddialarına cevap verdi

Haklarında soruşturma açılan okul müdür ve yardımcılarıyla şüpheli olarak ifadeleri alınanlardan bazıları için hüsran olacak.

Galip ATAMAN / Bizim Yaka

Editör: Serhat SALİMOĞLU