İsteğe bağlı il dışı tayin başvurularında 2024 yılı için başvuru yapacakların yenilenen şartları dikkate alması gerekmektedir. Kadrolu öğretmenlerin başvuru yapabildiği il dışı atama takviminde kritik bir detayda yer alıyor. İl dışı atama başvurusu kapsamında 3 yıllık çalışma süresi hesaba katılıyor. Ancak bazı durumlarda bu çalışma süresi geçerlilik sağlamıyor.

3 yıllık çalışma süresi geçerli olmayan o şartlar
2024 yılı için il dışı atama takviminde bir güncelleme yaşandı. İl dışı atamalarında 3 yıl görev yapmış olma şartı aranıyor. Fakat bu şart aşağıdaki durumlar söz konusu olduğunda geçerliliğini sağlamıyor. İşte o sebepler;


Öğretmenin bulunduğu eğitim kurumunda norm kadro fazlası olması

Mülakatlar Kalkıyor! Mülakatlar Kalkıyor!

Öğretmenin görev yaptığı ilde alanlarında atanabilecekleri bir norm kadro bulunmaması

Doğrudan bakanlığa bağlı taşra teşkilatı kapsamında bulunan eğitim kurumlarında görev yapmış olması

İl dışı atama başvurularında o gün çok önemli!
İkinci görev kapsamında olup yönetici olarak görev yapmakta olanlardan yöneticiliğe devam etmek isteyenler için de 3 yıllık çalışma süresi şartı aranmayacak. Adaylar bu şartı gözetmeden yer değiştirme başvurusu yapabilecek. 3 yıl şartının aranmayacağı o adaylar 12 il listesi içerisinden herhangi bir il tercih edebilecek.

31 Aralık tarihi itibariyle bulunduğu ilde 3 yıllık çalışma süresini tamamlamayanlar listede yer verilen 12 ille sınırlı olmak üzere yer değiştirme başvurusu yapabilecek.