Millî Eğitim Bakanlığı tarafından uzun yıllardır planlanan fakat yürürlüğe konulamayan öğretmene rotasyon planına dair yeni gelişmeler ortaya çıktı. Tüm detayları ile haberimizde…

Yeşil pasaporttan o öğretmenler yararlanacak! Yeni ÖMK’daki gelişmeler Yeşil pasaporttan o öğretmenler yararlanacak! Yeni ÖMK’daki gelişmeler

Şu anda Milli Eğitim Bakanı olan Yusuf Tekin’in Milli Eğitim Bakanı müsteşarlığı görevinde iken yürürlüğe koymayı planladığı öğretmene rotasyon uygulaması o dönemde gelen tepkiler ve çeşitli nedenlerde dolayı bir türlü yürürlüğe alınmamıştı. Şimdi ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu uygulamanın tekrardan gündeme gelmesi ile sendika başkanları tarafından açıklanmasına rağmen tepkilerle karşı karşıya kalmıştı.

Öğretmene rotasyon uygulaması nedir?
Öğretmene rotasyon, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından kendi bünyesinde görev almakta olan öğretmenlere belirli bir süre zarfında aynı okula veya kurumda görev almasının ardında zorunlu şekilde tayin edilme durumu olarak adlandırılır.

Bu uygulama kapsamında herhangi bir kurumda belirtilen süre kadar görev almış olan öğretmenin, süre bitiminde zorunlu şekilde tayin istemesi beklenir. Öğretmenler eğer büyükşehirlerde görev alıyorsa büyükşehir bazında, ilçelerde görev alıyorsa ilçe bazında rotasyona tabi olmaktadır.

Süre olarak 12 yıl gündeme geldi!
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeniden başlatılacak olan bu uygulama için belirlenen süre 12 yıl olarak gündeme oturdu. Bu kapsamda, 12 yıl süre ile aynı kurum veya okula öğretmenlik mesleğini icra eden kişinin bu süre zarfının bitiminde yeni bir kuruma zorunlu şekilde tayin edilmesinin gerekliliği belirlendi.

Bu sürenin bitiminde tayin istemesine rağmen atanamayan öğretmenleri ise Millî Eğitim Bakanlığı resen atamış olacak. Bakanlıktan bu süre zarfında rotasyon ile ilgili resmi bir açıklama henüz gelmedi. Şu anda görevde olan öğretmenler ise rotasyon uygulaması konusunda ikiye ayrılmış durumdalar. Rotasyon uygulamasının gerekliliğini savunan öğretmenlerin yanında bu uygulamayı doğru bulmayan öğretmenler de mevcut.