2023-2024 eğitim öğretim yılının sonuna yaklaşılması ile birlikte, karneler için geri sayım başladı. Öğrencilere karnelerin verilmesinin ardından, öğretmenler için dönem henüz kapanmamış olacak. Öğretmenler 14 Haziran 2024 tarihinde öğrencilerine karnelerini verecek. Bunun ardından 17 Haziran 2024 Pazartesi gününden itibaren öğretmenler için mesleki çalışma dönemi başlamış olacak. Haziran öğretmen semineri olarak da adlandırılan bu süreç dahilinde öğretmenlere ek ders ücreti ödemesi yapılmış olacak.

MEB'DE ŞARTLAR ESNEDİ ÖĞRETMENLER DİKKAT! MEB'DE ŞARTLAR ESNEDİ ÖĞRETMENLER DİKKAT!

Bu ücretlerde farklı bir yöntem uygulanacak!

Öğretmenlerin Haziran ayı içerisinde katılacakları seminer dahilinde, öğretmenlere ek ders ücreti ödemesi yapılacak. Fakat bu ücret, eğitim öğretim sürecindeki ek ders ücreti ödemelerinden farklı bir şekilde ödenmiş olacak. Belirlenen seminer süresi zarfında tüm öğretmenlere aynı sayıda ek ders ücreti ödemesi yapılacak.

Ek ders ödemeleri kaç saat olarak yapılacak?

Eğitim öğretim yılının sonuna yaklaşırken öğrenciler karne heyecanı ile coşkulu bir şekilde eğitime devam ediyorlar. 14 Haziran 2024 Cuma gününün ardından öğrenciler karnelerini alırken, öğretmenler ise henüz yaz tatiline başlayamayacak. Öğretmenler yaz tatiline Temmuz ayı itibari ile başlayacak.

Nitekim öğretmenler için 3 ay tatil yapıyor söylemlerinin doğru olmadığı da buradan anlaşılmaktadır. Temmuz ayında başlayacakları tatil sürecinde bazı öğretmenler, temmuz ağustos aylarında da okul ve kurumlarda görev alabilmektedir.

Haziran ayında ise katılmış oldukları seminer karşılığında öğretmenler için ek ders ücreti ödemesi yapılmaktadır. Şu an mevcut olan mevzuata göre öğretmenler katıldığı seminer karşılığında, her gün için 3 saatlik ek ders ödemesi alacak. Bu sene seminer dönemi Kurban Bayramı tatili ile denk geldiği için seminer sürecinde öğretmenlerin kaç gün geçireceği henüz belli olmadı.