Artan enflasyon ile beraber öğretmenlerin maaşlarına yapılan zamlarda eridi. Öğretmenlerin artan pahalılıkla mücadele etmesi güçleşirken memur zamlarının oranları da öğretmenleri memnun edecek cinsten olmadı. Gündeme gelen konu ile beraber akıllara gelen öğretmenlere finansal durumlarını rahatlatacak, bir nefes aldıracak müjde mi geliyor oluyor? Öğretmenlere 7. Dönem Toplu Sözleşme toplantılarında öğretmenlere yapılacak olan zam miktarının yanı sıra kira yardımının olması da mevzu edilmiş olumlu bir dönüş alınmamıştı. Şimdi ise bu konu gündemde! İşte tüm detaylar…

Öğretmenlere kira yardımı mı geliyor?

Öğretmenler için finansal zorluklar altında eğitimde verimli olmak oldukça zorlaşıyor. Artan pahalılıkta geçim sıkıntısına düşen öğretmenler için çalışmalar sürerken 7. Dönem Toplu Sözleşme toplantılarında öğretmenlere yapılacak olan zam miktarının yanı sıra mevzu edilen kira yardımının yapılması o dönemde somut bir yanıt alamamakla birlikte orada kalmıştı.

Ancak şimdi bu konunun meclise taşındığı belirtilerek öğretmenlere 5 bin TL ile 7 bin 500 TL arasında kira yardımının yapılmasının teklif olarak sunulduğu belirtildi. Eğer teklif meclisten geçerse artık öğretmenlere maaşlarına ek olarak bir de kira yardımının yapılacağı belirtildi.

Meclise nasıl sunuldu?

Öğretmenlere kira yardımının meclise sunumu Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Süreyya Öneş Derici tarafından gerçekleştirildi. Meclise sunumu yapılan yasa tasarısında öğretmenlerin finansal desteklerinin arttırılması gerektiği, artan pahalılıkta geçim sıkıntısının büyüdüğü gibi konuların yanı sıra, kamuoyu araştırmalarının da 35 yaş üstü memurların %78.5'i, 35 yaş altı memurların ise %84'ü kira yardımına ihtiyaç duyduğu belirtilerek bu teklife destek verdiği belirtiliyor.

Ailesine Veda Notu Bırakan Öğretmen Kayıplara Karıştı! Ailesine Veda Notu Bırakan Öğretmen Kayıplara Karıştı!
Editör: Haber Merkezi