2024 Öğretmen atama takvimi ne zaman açıklanacak?

Öğretmen atama takvimi ne zaman açıklanacak? 2024 MEB Öğretmen atamasında kontenjanlar belli oldu mu?

Öğretmenler 18.01.2024, 14:47 18.01.2024, 15:00
2024 Öğretmen atama takvimi ne zaman açıklanacak?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin öğretmen ataması hakkında açıklamalarının ardından, gözler “Öğretmen atama takvimi ne zaman açıklanacak? 2024 MEB Öğretmen atamaları başladı mı, branş dağılımı ve kontenjanları belli oldu mu?” sorularının yanıtını araştırıyor. İşte ayrıntılar..

Öğretmen atama takvimine ilişkin 2024 süreci için açıklama gelmesi bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde 2023 KPSS puanıyla öğretmen ataması gerçekleştirileceğine ilişkin Bakan Tekin, açıklamalarında yer vermişti. Bu durumun ardından; “Öğretmen atama takvimi ne zaman açıklanacak? 2024 MEB Öğretmen atamaları başladı mı, branş dağılımı ve kontenjanları belli oldu mı? sorularının cevabını araştırıyor. 

ÖĞRETMEN ATAMASI NE ZAMAN YAPILACAK?

Öğretmen ataması hakkında açıklama yapan Bakan Yusuf Tekin:

"Ama 2023 KPSS puanıyla öğretmen atamasını yapacağız ve tahmin ediyorum önümüzdeki günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığımızın bize vereceği kadro sayısı doğrultusunda takvimimizi oluşturacağız.

Alabileceğimiz en yüksek sayıyı, atanacak toplam kamu personelinin büyük çoğunluğunun öğretmen olacağını tahmin ediyorum. Ama henüz sayıyla ilgili bir şey söylemem yanlış olur. Ama tahmin ediyorum önümüzdeki Kabine Toplantısında bu zaten gündeme gelir. Ondan sonra da bize tahsis edilecek atama sayısına göre, biz de oturup branş bazlı olarak dağılımını yapacağız." ifadelerine yer vermişti.

Bu açıklamaların ardından adaylar bakanlıktan duyurulacak takvim ve kontenjan dağılımlarını kadrajına aldı. Şu an için net bir tarih olmasa da 2024 yılı içerisinde yeni bir atamanın yapılacağı değerlendiriliyor.


KONTENJAN VE BRANŞLAR NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

2024 yılında ilişkin MEB öğretmen atama takviminin açıklnmasıyla birlikte kontenjanlar ve branş dağılımları duyurulacak.


CUMHURBAŞKANI ERDOĞANDAN ÖĞRETMEN ATAMALARINA SEVİNDİRİCİ HABER

"100 Yılı İnşa Edenler, 100 Yılı İnşa Edecekler" başlıklı Öğretmenler Günü Programında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Burada 24 Kasım öğretmenler gününde muhalefet tarafından sürekli istismar edilen bir hususu açıklığa kavuşturmak istiyorum. Bakınız biz hükümet olarak sadece bütçede değil, atamalarda da önceliği hep eğitim öğretime verdik. Şu an kamuda görev yapan öğretmenlerin yüzde 80i bizim iktidarlarımız döneminde atanmıştır. Her yıl ortalama 40 bin öğretmen ataması gerçekleştirdik. Mayıs ayında 45 bin öğretmenimizi daha öğrencileriyle buluşturduk. Bundan sonra da ihtiyaçlar ve imkânlar dâhilinde gerekeni yapacağız." şeklinde konuşmuştu.
 

EN FAZLA HANGİ BRANŞTAN ATAMA OLACAK?

Kamu bankalarında çalışan personelle toplu sözleşme imzalandı! İşte zam oranı
Kamu bankalarında çalışan personelle toplu sözleşme imzalandı! İşte zam oranı
Mayıs ayında 45 bin öğretmen ataması gerçekleşmişti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB 45 bin öğretmen alımında;

-Sınıf öğretmenliği için 7 bin 878 kontenjan,

-Rehberlik alanına 3 bin 604,

-Okul öncesi öğretmenliği 3 bin 269,

-İlköğretim matematik 2 bin 656,

-Din kültürü ve ahlâk bilgisi alanı için 2 bin 604 kontenjan sağlamıştı.

Atamaların büyük bir kısmı deprem illerine yapılırken 22 bin 500ün üzerinde öğretmen Hatay başta olmak üzere depremden etkilenen 10 ile ataması yapıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı