Başöğretmenlik ve Uzman Öğretmenlik Şartlarında Büyük Değişiklik Geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı, uzman ve başöğretmenlik unvanlarına ulaşma şartlarında köklü değişiklikler yapacak.

Öğretmenler 06.02.2024, 18:48
Başöğretmenlik ve Uzman Öğretmenlik Şartlarında Büyük Değişiklik Geliyor

Öğretmenlik Meslek Kanununda (ÖMK) yapılacak olan revizyonlarla birlikte öğretmenlerin kariyer yolculuğunda önemli adımlar atılması planlanıyor.
Milli Eğitim Bakanlığı, uzman ve başöğretmenlik unvanlarına ulaşma şartlarında köklü değişiklikler yapacak. Öğretmenlik Meslek Kanununda (ÖMK) yapılacak olan revizyonlarla birlikte öğretmenlerin kariyer yolculuğunda önemli adımlar atılması planlanıyor.

Şubat ayı Aile Destek Paketi ödemeleri ne zaman yapılacak? Zam var mı?
Şubat ayı Aile Destek Paketi ödemeleri ne zaman yapılacak? Zam var mı?
Öncelikle, Anayasa Mahkemesi tarafından bazı hükümlerinin iptal edilmesi sonrasında Milli Eğitim Bakanlığının harekete geçtiği belirtiliyor. Bu çerçevede, uzman ve başöğretmenlik için geçerli olan sınav şartının tamamen kaldırılması öngörülüyor. Artık öğretmenler, sınav stresi olmadan uzman veya başöğretmen unvanına ulaşabilecekler.

Ayrıca, uzman ve başöğretmenlik için gereken görev süresi de yeniden düzenlenecek. Planlar arasında, uzman öğretmenlik için gereken sürenin 7 yıla, başöğretmenlik için gereken sürenin ise 14 yıla indirilmesi bulunuyor. Böylece, öğretmenler daha erken bir zamanda kariyerlerini ilerletebilecekler.

Başöğretmenlik unvanı için ise yeni bir uygulama öngörülüyor. Artık, 10 yıl uzman öğretmenlik yapma şartının kaldırılmasıyla birlikte, 20 yılını dolduran öğretmenlere doğrudan başöğretmenlik fırsatı tanınacak. Ücretli öğretmenlikte geçirilen sürelerin de kariyer hesaplamalarına dahil edileceği belirtiliyor.

Yorumlar (1)
Uzman / Baş öğretmenlik 2 hafta önce
Şube müdürleri dahil edilecek mi? Acaba
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 23 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı