Müdürlere başöğretmenlik verilmesi konusunda açıklama

MEB Şube Müdürlerine başöğretmenlik verilmesi konusunda açıklama geldi. İşte detaylar..

Öğretmenler 20.11.2023, 14:02
Müdürlere başöğretmenlik verilmesi konusunda açıklama

Müdürlere başöğretmenlik verilmesi konusunda açıklama

Milli Eğitim Bakanlığından şube müdürlerinin ücret mağduriyeti sürüyor. Geçtiğimiz sene hayata geçirilen ÖMK ile binlerce öğretmen ve okul idareci uzman ve başöğretmenlik tazminatlarını almaya hak kazanırken, şube müdürleri bu haktan yararlanamamıştı. MEBde şube müdürlerinin ücret mağduriyeti sürerken, MEB Şube Müdürlerine başöğretmenlik verilmesi liyakat Senden konusunda açıklama geldi.

İşte Liyakat Senden gelen o açıklama ;

31750 sayılı Resmî Gazetede yayınlanan Öğretmenlik Meslek Kanununda belirtilen şartlara haiz öğretmenlere uzman öğretmen veya başöğretmen ünvanları verilmiştir. Ancak; öğretmen ünvanlı kadrolarda görev yapmaktayken görevde yükselme sınavlarında başarılı olarak Milli Eğitim Şube Müdürü ünvanına geçiş yapan öğretmenler bu haktan mahrum bırakılmıştır.

Anayasamız ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda Kariyer ve Liyakat teşvik edilmekte iken şube müdürlerinin kariyeri yükseldikçe özlük ve mali haklarının azalmaktadır. Milli Eğitim Şube Müdürlerinin hak kayıplarının giderilmesi için Öğretmenlik Meslek Kanununda değişikliğe gidilerek MEB Şube Müdürlerine ‘Başöğretmen’ ünvanının verilmesini, Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altın yapılacak yasal düzenleme ile Öğretmenlik Meslek Kanununa eklenmesini önerimizi TBMM Başkanlığına sunarız.

Yorumlar (2)
Öğretmen 2 hafta önce
Şube müdürlerinin aldığı her kalem ücreti öğretmen alıyormu ki.Bir kere sınıf farklı.
Abid 2 hafta önce
Yerinde bir karar
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı