Öğretmen Adayları İçin Kabineden Beklenen Karar Çıkmadı

Yüz binlerin gözü Kabine'deydi, beklenen karar çıkmadı! Şimdi kulisler bunu konuşuyor: Moraller biraz bozulabilir

Öğretmenler 13.02.2024, 11:40
Öğretmen Adayları İçin Kabineden Beklenen Karar Çıkmadı

Dün akşam gerçekleşen Kabine toplantısı, özellikle Cumhuriyetin 100. yılı için beklenen 100 bin atama haberiyle yoğun ilgi gördü. Ancak öğretmen adaylarını umutlandıran bir karar çıkmadı.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen atamalarının sayısını arttırarak süreci hızlandırmak istese de, son kararın Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından verileceği belirtiliyor. Bu nedenle, öğretmen adaylarının beklentileri henüz karşılanmış değil.

TGRT Haber Müdürü Ahmet Sözcan, kulislerden gelen bilgileri paylaşarak, öğretmen adaylarının morallerinin biraz bozulabileceğini ifade etti. Bu durum, atama bekleyen yüz binlerce öğretmen adayı için hayal kırıklığı yaratabilir.

"Neden dünkü kabinede öğretmen atamalarına ilişkin bir karar çıkmadı? Gözler öğretmen atamalarına çevrilmişti. 2023 KPSSye giren öğretmenler 100 bin atama bekliyordu. Cumhuriyetin 100. yılına özel, atama bekleyen 100 bin öğretmen adayları ve aileleri kabineye kilitlenmişti. Ancak o karara çıkmadı. Neden o karar çıkmadı?

"BİRAZ MORALLER BOZULABİLİR"


Kabine toplantısı sonrasında eğitim çevrelerini aradım. Milli Eğitim Bakanlığından kulis bilgisi araştırdım. Bana gelen özel kulis bilgilerini öğretmen adaylarıyla paylaşmak istiyorum, biraz moralleri bozulabilir, baştan belirteyim.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI BÜTÇELERİ


Aslına bakarsanız neyi konuşursak konuşalım, hep bütçe diyoruz. Bütçenin gerekleri var. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçe hedefleri var. Bir yere kadro tahsis edilirken yine bütçe gerekleri gözetiliyor. Bu kapsamda da öğretmen atamalarına ilişkin sayıyı Hazine ve Maliye Bakanlığı belirleyecek. MEB sayıyı yüksek tutmak istiyor ama son kararı Hazine ve Maliye Bakanlığı verecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı, ‘Size şu kadar kadro veriyorum’ demesi gerekiyor. Dolayısıyla öğretmen atamalarına ilişkin kadro atamalarının açıklanmamasının sebebi Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın henüz çalışmalarını sonlandırmaması.


Kadro tahsisi olmadığı için MEB de bir kadro sayısı belirlememiş. O kadronun tamamı öğretmenlere ayrılmayacak, onu da söylemiş olalım, idari personel ve değişik kadrolar da var. MEB kaynakları “Ne kadar çok olursa o kadar iyi olur’ diye söyledi. Bu kadar uzamasının nedeni ince elenip sık dokunması. Bütçe hesapları yapılıp, kadrolar da belirlendikten sonra ne kadar öğretmen atanacağı da kesinleşmiş olacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 23 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı