“Öğretmen ataması değil yerini doldurma hamlesi”

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 45 bin öğretmen ataması yapılacağını duyurdu. EYT’lilere haklarının verilmesi sonrası bir çok öğretmenin bu yaz emekli olacağını aktaran Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, “45 bin atama emekli olacak ve vefat eden öğretmenlerin yerini doldurma hamlesidir” dedi

Öğretmenler 28.03.2023, 19:10
“Öğretmen ataması değil yerini doldurma hamlesi”

“Milli Eğitim Bakanlığı’nın kendi verileri 200 bin öğretmen eksikliği olduğu söylüyor” 45 bin öğretmen atamasının yetersiz olduğunu aktaran Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, Biz Eğitim-Sen olarak köy okullarının da açılmasını ve öğretmen ataması yapılmasını istiyoruz. Büyük kentlerde sınıfların kalabalık olması sebebiyle sınıfların en azından 30 öğrenci olarak düzenlenmesi gerektiğini düşünüyoruz.  Öğretmen açığının 200 binin üzerinde olduğu net, 45 bin atama yeterli değil. EYT’lilere emeklilik hakkının verilmesi ile birlikte bir çok öğretmen emekli olmak için başvurdu. Bir çok öğretmen bu yaz emekli olacak. Biz bu durumu öğretmen ataması olarak değil, emekli olacak öğretmenlerin yerine öğretmen alınması olarak değerlendiriyoruz” diye konuştu.


“EĞİTİMİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILMALI”

Eğitim-öğretimde kaos yaşandığını dile getiren Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, “Deprem bölgesinde yaşanan felaketten sonra bir çok öğretmenin de emekli olacağını söyleyebiliriz. Depremde bin 500 iki bin civarında eğitimcimizi kaybettik. 45 bin atama emekli olacak ve vefat eden öğretmenlerin yerini doldurma hamlesidir. Öğretmen sayısını arttırmaya yönelik bir hamle değildir. Çok fazla öğretmene ihtiyaç var. Eğitimin önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır. Vakıf ve tarikatlar ile yapılan tüm programlar iptal edilmeli, derslik ihtiyacını giderecek okul yapımı hızlı şekilde sağlanmalı ve eğitime yeterli bütçe aktarılmalıdır. Öğretmenler sözleşmeli olmamalıdır. Daha düşük ücretler vermek için sözleşmeli öğretmen çalıştırmak mantıksızlıktır. Bu sorunları giderecek bir milli eğitim yapılanmasına ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 08 Haziran 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı