Öğretmen Maaşları, Kariyeri İle Artmıyor

Türkiye'de mesleğe yeni başlayan bir öğretmen en üst kıdeme ulaştığında, başlangıç maaşından yalnızca yüzde 9 daha fazla maaş alıyor.

Öğretmenler 13.11.2022, 23:34
Öğretmen Maaşları, Kariyeri İle Artmıyor

Sözcüden Özlem Ermiş Beyhanın haberine göre; Türkiyede eğitim kamudan ziyade velilerin yükünü sırtlandığı bir hizmet haline gelirken, bu durum ülkenin geleceği açısından önemli bir tehdide dönüşmüş durumda. Türk Eğitim Derneği (TEDMEM) OECDnin hazırladığı son kapsamlı veri setini raporlaştırdı.

SON 3TEN BİRİYİZ

Raporda, "Türkiyede tüm eğitim kademeleri için, kişi başına düşen GSYHnin yüzde 21i öğrenci başına harcamalara ayrılmaktadır. OECD ortalamasında ise bu oran yüzde 26. Özellikle ilkokul ve ortaokul kademelerinde Türkiyede kişi başına düşen GSYHnin yalnızca yüzde 16sı öğrenci başına harcamalara ayrılmaktadır" denildi Oysa Türkiyede yükseköğretim öncesi eğitim kademeleri için yapılan toplam harcamaların yüzde 16sı hane halkı yani veliler tarafından yapılıyor. OECD ortalamasında bu oran yüzde 7. Yani Türkiyede eğitim harcamasında aslan payını veliler yükleniyor. Öğrenci başına yapılan harcamalar eğitim kademelerine göre değişmekle birlikte Türkiyede yapılan harcamalar tüm eğitim kademeleri için OECD ortalamasının oldukça gerisinde kalıyor. Örneğin okul öncesi kademesinde öğrenci başına yapılan yıllık eğitim kurumları harcaması OECD ortalamasında yaklaşık 10 bin dolar iken Türkiyede yapılan harcama bunun neredeyse yarısı.

Türkiyede yükseköğretim kademesinde öğrenci başına yapılan harcama 9 bin 455 dolar ve 17 bin 559 dolar olan OECD ortalamasının oldukça altında. Tüm eğitim kademelerinde Türkiye, 5 bin 743 dolarlık harcama ile Meksika ve Kolombiyadan sonra öğrenci başına en düşük eğitim kurumları harcaması yapan OECD ülkesi.

OECDnin son raporuna göre Türkiyenin eğitim karnesi kırık

Öğretmenin maaşı kariyeri ile artmıyor

Rapora göre, Türkiyede mesleğe yeni başlayan bir öğretmen en üst kıdeme ulaştığında başlangıç maaşından yalnızca yüzde 9 daha fazla maaş alırken OECD ortalamasında bu fark yüzde 64-67 arasında. Türkiyede öğretmenlerin başlangıç maaşları OECD ortalamasına oldukça yakın, ancak bir öğretmenin alabileceği en yüksek maaş sıralamasında Türkiye sondan 4. sırada yer alıyor.

Kaynak: www.sozcu.com.tr

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 20 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı