Öğretmen, piyasanın insafına terk edildi

Özel okul fiyatlarına ilişkin tavan zam oranı yüzde 65 olarak belirlendi, ardından ise tartışmalar devam etti.

Öğretmenler 26.01.2023, 23:59
Öğretmen, piyasanın insafına terk edildi

Özel okullarda çocuklarını okutan veliler, yan hizmetlere yapılan fahiş zamlar ile ilgili olarak seslerini duyurmaya çalışırken, öğretmenler ise maaşlarındaki düşüklük ve haklarının verilmemesi ile ilgili olarak seslerini duyurmaya çalışıyor. Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Yürütme Kurulu Üyesi Arzu Başer, bazı özel okulların öğretmenlere asgari ücret ve altında maaşlar ve fazla iş yükü ile çalıştırmaya devam ettiğine dikkat çekti.

“ÖĞRETMENLERİN DERDİ GEÇİM DERDİ”

Özel okullar açısından belirlenen tavan zam miktarı ile bazı özel okulların ücretlerinin yüz bin liraları aştığına dikkat çeken Başer, özel okul patronlarının eğitim ücretlerine uyguladığı bu artışı öğretmenlere yansıtmadığının altını çizerek, “Özel okul ücretlerini yüzde 65 oranında zam yapılırken öğretmenlere yüzde 10 civarı zam yapıldığını görüyoruz. Özel okullarda öğretmenlerin yüzde 80’i asgari ücret veya bunun da altına çalışıyor. Kafası her gün geçim derdiyle meşgul olan birisinden çocuklarımıza faydalı olmasını beklemek zor. Mesele sadece düşük ücretler de değil. Bunun dışında yoğun mesai saatleri, esnek çalışma ve belirli süreli sözleşmelerle güvencesiz çalıştırılıyorlar. Patronların kâr hırsı, bakanlığın denetimsizliği öğretmenin çalışma koşullarını tamamen piyasanın insafına terk edilmesinin önünü açıyor” dedi.

mehmet fahri özkan / milli gazete

Yorumlar (1)
ÖĞRETMEN 5 ay önce
Çözüm basit yapan olursa.Özel okullar ve kurslar ücreti ve sigorta bedelini devlete yatırır devlette sigorta ödemesini ve maaşlarını öğretmenin hesabına aktarır böylece asgari ücret altında ve sigortasız öğretmen çalıştıramazlar.
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 05 Haziran 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı