Öğretmen promosyon ihalesi Rekabet Kurumu'na taşındı

Denizli il merkezindeki yaklaşık 11 bin eğitim emekçisinin banka maaş sözleşmesini içeren promosyon ihalesi 2 Mart’ta yapılmış

Öğretmenler 21.03.2023, 10:43
Öğretmen promosyon ihalesi Rekabet Kurumu'na taşındı

Ancak, çoğu banka teklif vermezken, sadece bir banka teklif vermişti. Verilen teklif ise istenilen seviyede olmamıştı. Başarısız olan ihale, Rekabet Kurumu’na taşındı. Konu hakkında açıklama yapan Eğitim İş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, “Eğitim İş Denizli Şubesi olarak avukatlarımızdan da destek alarak eğitim emekçilerimizin ekonomik haklarını korumak adına üyelerimiz aracılığıyla Rekabet Kurumuna başvurduk.


Üyemiz olan ve olmayan eğitim emekçilerimiz e-devlet üzerinden yaptıkları başvuru ile sözleşme nedeniyle bankanın haksız varsıllaşmasını, bunun karşılığında emekçilerin yoksullaşmasını dile getirmektedirler. Ayrıca bu başvuruyla sözleşmenin tek taraflı feshini de talep etmekteyiz. Rekabet Kurumuna yapılan başvurunun içeriği şu şekilde:

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Pamukkale ve Merkezefendi ilçelerini kapsayan Maaş Sözleşmesi Promosyon ihale bedeli 2022 Mart ayında 7.760 TL olarak belirlenerek yürürlüğe girdi. Beklentinin ve çevre iller ihalelerinin ortalamasının çok altında kalan bu bedel Yapı Kredi Bankasınca revize edilmemiş yani yükseltilmemiştir. Öngörülemeyen enflasyon oranları ve maaş artış oranları karşısında haksız kazanç sağlayan ilgili banka karşısında bizler daha da yoksullaştık. Aldığımız promosyon bedeli ekonomik olarak kaybımızı karşılamadığı gibi iki kez zamlanan maaşlarımız karşısında çok düşük seviyede kalmıştır. 2022 Ağustos ayından bu yana yeni ihalenin yapılması tekliflerine kulak tıkayan ve somut adım atmayan Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yapmamış ve ekonomik olarak zarara uğramamıza neden olmuştur. Bu nedenle Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünce imzalanan promosyon sözleşmesinin tek taraflı feshini ve hakkımızı koruyacak bir sözleşme ihalesinin yenilenmesini talep ediyorum.

Veliyi okuldan kovan fen lisesi müdürüne, inceleme başlatılacak mı?
Veliyi okuldan kovan fen lisesi müdürüne, inceleme başlatılacak mı?
Eğer 2 Mart tarihinde yapılan ihale eğitim dönemi başında yani Eylül ayında olsaydı daha yüksek rakamlarla başarılı bir ihaleyi konuşuyor olacaktık şu anda. Bu ihale başarısızlığının tek sorumlusu Sn. İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici’dir. 6 ay boyunca ihaleye çıkmayıp emekçi arkadaşlarımızın yoksullaşmasına neden olmuştur kendileri. Eğitimiş Denizli Şubesi olarak hukuki mücadelemiz bununla da sınırlı kalmayacak. Okullarda kampanya ile topladığımız imzaları da önümüzdeki günlerde bir eylemle İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edeceğiz. Hukukçularımızın desteğiyle üyelerimizin ve eğitim emekçilerimizin hakkını korumaya devam edeceğiz” dedi.

denizli24haber

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 08 Haziran 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı