Öğretmenler günü! Eğitimin ışığını kutlama zamanı!

Her yıl Türkiye’de 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor. Bu özel gün, 1981 yılında alınan bir kararla her yıl aynı tarihte kutlanmaya başlanmıştı.

Öğretmenler 09.11.2023, 14:08
Öğretmenler günü! Eğitimin ışığını kutlama zamanı!

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başöğretmen olduğu günün anısına alınmıştır. O gün Atatürk’ün 1928 yılında Milli Eğitim Bakanlığına başkanlık ettiği ve Türk milletinin eğitimine verdiği önemi vurgulamak amacıyla Öğretmenler Günü olarak belirlenmiştir.

Öğretmenler günü sadece öğretmenlere yönelik bir kutlama değildir. Aynı zamanda öğretmenlerin yaptıkları değerli çalışmaları ve topluma olan katkılarını da hatırlatmaktadır. Bu özel gün, eğitimin önemini vurgulamak ve öğretmenlere olan minnettarlığımızı ifade etmek için bir fırsattır.

2023 öğretmenler günü ne zaman ve tatil mi?

Öğretmenler Günü, her yıl 24 Kasım’da kutlanan bir milli bayramdır. 24 Kasım, Türkiye’de öğretmenlerin mesleklerine saygı duyulması ve onların emeklerinin takdir edilmesi amacıyla kutlanmaktadır. Öğretmenler Günü, resmi bir tatil günü değildir.

2023 Öğretmenler Günü Cuma gününe denk gelmektedir. Öğrenciler ve veliler, bu özel günü öğretmenlerine minnettarlıklarını göstermek ve onlara teşekkür etmek için çeşitli etkinliklerle kutlamaktadır. Okullarda düzenlenen törenler, öğrencilerin öğretmenlerine hediyeler vermesi ve duygusal anlar paylaşması gibi faaliyetler genellikle bu günün kutlamaları arasında yer almaktadır. Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen Dünya Öğretmenler Günü, 5 Ekim’de kutlanmaktadır. Birçok ülke, kendi öğretmenlerine saygılarını ifade etmek için farklı tarihlerde kutlamalar düzenlemektedir.

Öğretmenler günü hakkında

2023 Öğretmenler Günü, her yıl olduğu gibi 24 Kasım tarihine denk geliyor. Bu tarih, Türkiye’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başöğretmen olduğu gün olarak kutlanmaktadır. Öğretmenler Günü, öğretmenlerin toplumda oynadığı önemli role ve eğitim sisteminin geliştirilmesine katkılarına vurgu yapmak amacıyla her yıl coşku ile kutlanmaktadır.

Dünya genelinde ise Öğretmenler Günü farklı tarihlerde kutlanmaktadır. Pek çok ülkede 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu tarih 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı” sonucunda kabul edilen “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”nin yıldönümü olarak belirlenmiştir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı