Öğretmenleri idare edemeyen bir yöneticinin o okulda uzun süre kalması eğitimi etkileyecektir.

Öğretmenleri idare edemeyen bir yöneticinin o okulda uzun süre kalması eğitimi etkileyecektir.

Öğretmenler 06.08.2023, 18:11
Öğretmenleri idare edemeyen bir yöneticinin o okulda uzun süre kalması eğitimi etkileyecektir.

Okul Müdürlerinin ikinci 4 yılı konusunda öğretmenlerin görüşlerine başvurulması güzel bir uygulama olur, öğretmen temelli bir yaklaşım olur ki okullardaki eğitiminin ana unsuru zaten öğretmenlerdir. İdarecilik kavramı zaten idare etmek ten türemiştir. Öğretmenleri idare edemeyen bir yöneticinin o okulda uzun süre kalması eğitimi etkileyecektir.

Bu konuyu bazı öğretmenlerin suistimal edebileceği de bir gerçektir. O yüzden bu husus uygulamadan önce okul mevzuat hükümlerinin katı bir karara bağlanması, okul müdürlerine inisiyatif bırakacak mevzuatların ortadan kaldırılması gerekiyor. Zaten idareyle öğretmenler arasında yaşanan sorunlar geçerli mevzuatların tüm öğretmenlere eşit şekilde uygulanmaması, farklı okul müdürlerinin farklı yaklaşımlarda bulunmasından kaynaklanıyor. Aba altından sopa gösteren idareciyle, geçerli mevzuatı uyguladığı için idareye tavır alan öğretmen aynı kefendedir.

Bakanlığın açmış olduğu konu gayet doğru bir yaklaşımdır lakin geliştirilmeden uygulanması yeni sorunları doğurabilecek bir durum yaratabilir. O yüzden Bakanlığın öğretmen ve okul müdürlerinden oluşan bir istişare grubu kurup ortak kararla bu konuyu yürürlüğe koyması, uygulamanın daha doğru ve verimli yürütülmesi açısından önem arz ediyor.

Eğitimci Yazar

Yasin Görmüş

Yorumlar (7)
Şirin 2 ay önce
Müdürlere mevzuata göre yönetme mecburiyeti yerine okulu öğretmene peşkeş çekme yetkisi verilsin neden olmasın.
Müdür 2 ay önce
madem yorum yayınlamayacaksınız neden bize yorum yazdırıyorsunuz. komiksiniz.
Mesut 2 ay önce
Eğer böyle birşey yapılırsa o okullar idare edilemez ve öğretmenlerin elinde kukla olmuş müdürler türer. Herkesin aklı var fikri var kimse kimseye haksız yere baskı yapamaz. Bu kadar eğitim sendikası ne iş yapıyor üyelerinin hakkını savunsun. Ya da öğretmenler tipini begenmedimleri içe fesatlandiklari idarecileri karalamayi bıraksın
Müdür 2 ay önce
Hem öğretmenler odasından müdür odasına, hem müdür yardımcısı odasından müdür ve öğretmenler odasına, hem de müdür odasından öğretmenler odasına bakmış içeride olanları görmüş biri olarak, bizim camiamızda kimseyi memnun edemezsiniz. Merkezde olması gereken öğretmen, müdür , veli değil, öğrencilerimiz canlarımızdır. (her ailenin her annenin her babanın biricikleridir. ) Bazı öğretmenlerimiz haftada 3 gün okula gelip, ders programıda istediği gibi olsun derdinde. öğrenciye not verirken sanki altın bozduruyormuş gibi kıt davranıp, kendi çocuğuna kendisi gibi bir öğretmen düşmesinide istemiyorsa müdür ne yapsa boş. Eğer bir insan sırf egosunu tatmin etmek için müdürse vay haline arkadaş biz bir kaç çocuğun vebalinden korkarken bu vebal altında sadece koltuk dolduranlar mahşere ateş götürüyorlar farkında değiller. Bu işi hakkıyla yapan zaman merfumu olmayan yöneticileri öğretmenliğe dönerek, öğretmenleri ise başarılı öğretmenken yöneticiliğe geçerek zaten bir bir kaybediyoruz. Koltuk sevdası olanlar değil memleket ve öğrenci sevdası olanlara selam olsun.(unutmamalı ki dün müdürleri eleştirenler şimdi müdürler ve bu gün müdürleri eleştirenlerde muhtemelen yarın müdürlüğe adaylar. Bir döngünün içindeyiz aslında ne ediyorsak biz kendimize ediyoruz.) Konu öğretmen müdür veli değil, öğrencidir.
Kürşad 2 ay önce
Maalesef şu anda mobing ayyuka çıkmış vaziyette. Bir düzenleme gerek.
Aaa 2 ay önce
Biz önce öğretmenler olarak kendi bakanımız kendimiz seçelim gerisi hallalur. okul mudurlerini secmek en sonda kalır.
Meb 2 ay önce
Öğretmenlerin yüzde sekseni elini taşın altına koyup görevini yaparsa neden olmasın
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 30 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı