Öğretmenlik Meslek Kanunu soruları sızdı iddiası! Sorular sızdı mı? İddia kime ait?

Öğretmenlik Meslek Kanunu soruları sızdı iddiası! Sorular sızdı mı? İddia kime ait?

Öğretmenler 12.11.2022, 00:49 12.11.2022, 00:57
Öğretmenlik Meslek Kanunu soruları sızdı iddiası! Sorular sızdı mı? İddia kime ait?

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, uzman/başöğretmenlik sınav sorularının sızdığını iddia etti. O açıklamalar haberimizde
CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, yasalaştığı günden bu yana gündemden düşmeyen Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında basın toplantısı düzenledi. 19 Kasım 2022’de sınavı olacak olan Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında çelişkilere değinene Kaya, soruları cevapladı. Kaya,
“AKP öğretmenlerin ve sendikalarının tüm itirazına rağmen 2022 yılı başında sahte Öğretmenlik Meslek Kanununu çıkarttı. Öğretmenleri kariyer basamaklarıyla ayrıştıran, onları sınava tabii tutan yasayı, CHP olarak 6 Nisan 2022de Anayasa Mahkemesine götürdük. Dün, 9 Kasım 2022de de Anayasa Mahkemesi müracaatımızı görüşmeye başladı. Anayasa Mahkemesi’nin, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve en çok üyeye sahip 3 eğitim sendikasını dinlemeye karar vermesi hem öğretmenler, hem de bizim açımızdan olumlu bir karardır. Anayasa Mahkemesine gidecek sendika temsilcileri tüm sendikaların görüşlerini alarak ortak bir kararla gitmesi çok önemlidir” dedi.  
Sözlerinde devam eden Kaya gündeme bomba gibi düşecek olana sorular sızdı iddasını da ortaya attı…
“Öğretmenlerin kabul etmediği bir sınav telafisi imkansız sorunlar doğuracağından, 19 Kasım 2022de yapılacak sınavın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından iptal edilmesi gerekir. Bu sınav şaibelidir. Çünkü öğretmenler arasında bir haftadır sınavda çıkacak soruların elden ele dolaştığı iddia ediliyor. Bazı sendikaların sınav kitapçığı dağıttığı, sınavda çıkan sorularında dağıtıldığı iddialar arasında. Bu iddialar devam ederken bu sınav yapılamaz” dedi. 
Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun Anayasa Mahkemesi tarafından araştırılmaya başlanması üzerine Kaya, “Anayasa Mahkemesine çağrım, kararınızı 19 Kasım uzmanlı sınavından önce vermelisiniz. Üzülerek söylüyorum, 19 Kasımdan sonraki kararınız tartışmalı olacaktır. Yüce Mahkemenin kararının tartışmalı olmasını asla istemeyiz. Ayrıca tüm sendikaların yazılı görüş bildirmelerine de imkan tanınması, adaletin terazisinin adil şekilde ölçmesini sağlayacaktır. Sendikalarımıza verdikleri söz hakkından dolayı, Anayasa Mahkemesi üyelerine de teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 29 Kasım 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı