Okul müdürlerini öğretmenlerin seçmesine sendikadan destek geldi

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in gündeme taşıdığı okul müdürlerini öğretmenlerin seçmesine sendikadan destek geldi.

Öğretmenler 07.08.2023, 14:06
Okul müdürlerini öğretmenlerin seçmesine sendikadan destek geldi

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin öğretmenler odası sohbetlerinde gündeme taşıdığı okul müdürlerinin seçimde öğretmenlerinde görüşünün alınması konusu gündeme oturdu.

Bakan Tekin, öğretmenler odası sohbetlerinde, okul müdürlerinin ikinci 4 yıl tekrardan okullarda görevlendirilmeli ile ilgili olarak öğretmenlerin görüşlerinin alınabileceğini söylemişti. Böyle bir uygulamaya yeşil ışık Bakan Tekine sendikadan destek geldi.

Sendikadan okul müdürlerini öğretmenlerin seçmesine destek geldi

Eğitim -Senin 7. dönem toplu sözleşme talepleri arasındaki bir maddenin, Bakan Yusuf Tekinin okul müdürlerini öğretmenlerin seçeceği yönündeki açıklamalarına uyum sağladığı görüldü.

İşte Eğitim-Senin okul müdürlerinin seçimine ilişkin 7. dönem toplu sözleşme talebi:

- Eğitim kurumları yöneticileri, belli koşulları taşıyan öğretmenler arasından ve eğitim bileşenlerinin tamamının katılımı ile gerçekleştirilecek seçimlerle belirlenmelidir.

Eğitimde siyasi kadrolaşma uygulamalarına son verilmeli, eğitim yöneticileri belirlenirken sendikal-siyasal referanslar değil, liyakat temel alınmalıdır.

- Eğitim kurumlarında kurumu ve bileşenlerini ağlayan her konuda demokratik karar alma süreçleri işletilmelidir. Eğitim kurumu yöneticileri, belirli koşulları taşıyan öğretmenler arasından ve eğitim bileşenlerinin tamamının katılımı ile gerçekleştirilecek seçimlerle belirlenmelidir.

Yorumlar (5)
Adil 2 ay önce
Yaklaşık 10 yıl önce böyle bir uygulama vardı zaten. 1 yıl uygulandı. Geç gelen, derse zamanında girmeyen, nöbette fırsat buldukça kaytaran, usulsüz izin alamayan öğretmenlerin kurbanı oldu bircok mudur. Kimse sen bu müdüre neye göre sıfır puan verdin diye hesap dahi sormadı. Sonra uygulama kaldırıldı. Uygulamanın geri gelmesi demek müdürlerin görevini yapamayacağı demektir.
İdareci 2 ay önce
Sen canını dişine tak EKYS' de yüksek puan al, mülakatı geç, devletine sadık kalıp kanuna göre okul yönet, çocukların geleceğini kimsenin şahsi menfaatlerini kurban etme, sonra kişisel heveslerine şahsi çıkarlarına eğitimi feda etmediklerin seni alıp kenara koyup biz adamı böyle yaparız işte deyip çayını yudumlayip kutlama yapsın.
Önce 2 ay önce
Önce bu kural cezaevinde mahkumlara hakim görevine devam etsin mi diye uygulatilsin. 1 hakim dahi görevde kalabilirse okulda da müdür için uygulansın.
Şirin 2 ay önce
Müdürlere de mevzuata göre yönetme mecburiyeti kaldırılıp okulu öğretmenlere peşkeş çekme yetkisi verilirse neden olmasın .
XX 2 ay önce
Okul müdürlerinin seçimi bir türlü sağlıklı kriterlere bağlanamıyor maalesef. Herkes prensipte güzel şeyler söylüyor ama sonuç söyleyenleri de memnun etmiyor. Neden acaba ? Bana sanki ortak akılla hareket edilememekten geliyor. İşte deniyor ki müdürleri öğretmenler seçsin. Evet cok guzel bir fikir. Ama sadece öğretmenler mi söz sahibi olmalı? Bence hayir. Öğretmenler, veliler, ogrenciler, çalışanlar, ilçe memler vb. hepsinin söz hakkı olmalı oransal olarak .Tek bir degerlendiricinin insiyatifine bırakılmamalı. Denge sağlanarak dogru seçim yapmanın en iyi yolu bulunmalıdır diye düşünüyorum.
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 28 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı