Özel Okul Öğretmenlerinin Eşitsizlik Karşısındaki İsyanı!

Özel Okul Öğretmenlerinin Eşitsizlik Karşısındaki İsyanı!

Öğretmenler 27.10.2023, 13:54
Özel Okul Öğretmenlerinin Eşitsizlik Karşısındaki İsyanı!

Ülkemizde 15 binden fazla özel okulda çalışan öğretmenler, düşük ücretler, mobbing, ve yok sayılma gibi sorunlarla karşı karşıyadır. Özel okullarda çalışan öğretmenler, mesleklerine olan tutkularıyla öğrencilere değerli bir eğitim sunma amacındadır. Ancak düşük ücretler, bu isteği zayıflatmaktadır.

Eğitim Sistemindeki Değişiklikler ve Özel Okul Patlaması

Türkiyede son yıllarda eğitim sisteminde gerçekleştirilen değişiklikler, eğitim alanını ciddi bir tahribata uğratmıştır. 2012-2013 eğitim-öğretim döneminde başlatılan 4+4+4 sistemi, bu değişikliklerin sadece bir örneğidir. Eğitim yatırımları, dini eğitime yönlendirilirken, özel eğitim sektöründeki sermayenin etkisi de artmıştır. 2013 yılında 5,942 olan özel okul sayısı, 2023 itibarıyla 15,624e yükselmiştir.

Sürekli olarak artan özel okul sayısı, eğitimcilerin yaşadığı sorunları derinleştirmiştir. Özel okul öğretmenleri düşük ücretlerle çalışmak zorunda kalmış, Milli Eğitim Bakanlığının talepleri ise sürekli olarak göz ardı edilmiştir. İstek Vakfına bağlı okullarda çalışan öğretmenlerin, vakıf yönetimi tarafından mobbinge maruz kaldıkları iddia edilmiştir. Bu mücadele, özel okullardaki sorunlara ışık tutmaktadır.

Özel Eğitim Öğretmenleri Arasındaki İstihdam Eşitsizliği

Özel Öğretmenler Sendikası Temsilcisi Sümeyye Altundağ, özel eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin karşılaştığı sorunları gündeme getirmektedir. Altundağ, ataması yapılan öğretmenlerin eşit şartlarda çalışmadığını ve eğitim istihdamında ciddi bir eşitsizlik olduğunu vurgulamaktadır. Rehabilitasyon merkezlerinde görev yapan öğretmenler, haftada 40 saat ders vermek zorunda kalmaktadır. Normal gelişim gösteren öğrencilerle dahi bu ders saatlerinin yoğun olduğunu belirten Altundağ, özel gereksinimli bireylerle çalışanlar için ise bu durumun daha da yıpratıcı olduğunu ifade etmektedir.

Yorumlar (1)
sinan 1 ay önce
90 lı yıllarda özel okul öğretmenleri devlet okullarındaki öğretmenlerden az ücret alamazlar diye bir madde vardı. Fetönün okullarının önünü açmak için bu madde değiştirildi. Tekrar bu maddeyi geri koyun. Bu okullar da düzene girsin.Gerçek eğitim yapanlar kalsın diğerleri kapansın.
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı