Yarıyıl tatili mazerete dayalı yer değişikliği takvimi uzatılmalıdır

Eğitim-Bir-Sen: Kadroya geçirilecek sözleşmeli öğretmenler için yarıyıl tatili mazerete dayalı yer değişikliği takvimi uzatılmalıdır

Öğretmenler 06.01.2023, 12:50
Yarıyıl tatili mazerete dayalı yer değişikliği takvimi uzatılmalıdır

Eğitim-Bir-Sen, Millî Eğitim Bakanlığı’na başvuruda bulunarak, 2023 yılı yarıyıl tatili aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretlerine veya engellilik durumuna bağlı il içi yer değişikliği işlemleri başvuru, tercih ve atama takviminin yarıyıl tatilini de kapsayacak şekilde uzatılmasını talep etti.

Sendika Tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bakanlığa bağlı resmî eğitim kurumlarında görev yapan (652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin ek 4. maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta iken ön başvurunun son günü itibarıyla sözleşme gereği üç yıllık çalışma süresini tamamlayıp öğretmen kadrolarına atananlar dâhil olmak üzere) kadrolu öğretmenlerin 2023 yarıyıl tatili aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretlerine veya engellilik durumuna bağlı il içi yer değişikliği işlemleri için duyuru yayımlanmıştır.

Duyuruya göre başvuru işlemleri 06.01.2023 tarihinde, tercihlerin alınması 16.01.2023 tarihinde, atamalar ise 18.01.2023 tarihinde tamamlanmış olacaktır. Ancak TBMM Başkanlığı’na sevk edilen ve bu ay içinde kanunlaşması beklenen kanun tasarısına göre halen 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin ek 4. maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta olanlar, sözleşmeli hizmet sürelerine bakılmaksızın öğretmen kadrolarına atanacaklardır. Bahse konu öğretmenler, bu kanun tasarısıyla aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretlerine veya engellilik durumuna bağlı il içi yer değişikliği işlemleri için başvuru hakkına da sahip olacaklardır.

Bu nedenle, 2023 yılı yarıyıl tatili aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretlerine veya engellilik durumuna bağlı il içi yer değişikliği işlemleri başvuru, tercih ve atama takvimi, yarıyıl tatilini de kapsayacak şekilde uzatılmalıdır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 05 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı