Yeni Öğretmen Atama Sisteminde Milli Eğitim Akademisi Merkezi Rol Oynayacak

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, "devrim niteliğinde" olarak nitelendirdiği yeni Öğretmenlik Kanunu ve buna bağlı yeni atama sistemine dair önemli açıklamalarda bulundu. Artık fakülteyi bitirip KPSS'yi kazanmak öğretmen olmak için yeterli olmayacak. Adaylar, Milli Eğitim Akademisi'nin 550 saatlik programını da başarıyla tamamlamak zorunda olacak.
Anahtar Noktalar

Milli Eğitim Akademisi: Tamamen öğretmen yetiştirmeye odaklanacak bu akademide adaylar teorik ve uygulamalı derslerden oluşan bir hazırlık eğitimi alacak.
Eğitim Süresi ve Ücret: Eğitim süresi Avrupa ülkelerindeki eğitim sürelerine yakın olacak şekilde planlanıyor. Adaylar bu süre boyunca devlet memuru olarak kabul edilmeyecek ancak emeklerinin karşılığı olarak bir ödeme alacaklar.
Giriş Şartı: Akademide eğitim almak için KPSS puanı ile yerleşmek gerekiyor.
Başarı Sonrası Atama: Başarılı adaylar sözleşmeli öğretmen olarak atanacak ve 3 yıl sonra kadroya geçecekler.


Eğitim Programı: Branş fark etmeksizin öğretmenlik meslek bilgisi, özel alan eğitimi, sanat, spor, kültürel beceriler, dil, kültür ve manevi değerler alanlarında eğitim verilecek.


Eğitimciler: Eğitimler tecrübeli öğretmenler ve üniversitelerde alanda uzmanlaşmış hocalar tarafından verilecek.


Kadrolar: Akademinin merkezi Ankara olacak ve taşrada hizmet içi eğitim birimleri kurulacak. Toplam 750 kişilik bir kadro ile bu devasa birim faaliyet gösterecek.


Hedef: Bu yeni sistemle öğretmenlerin niteliklerinin ve istihdam süreçlerinin iyileştirilmesi, hizmet içi eğitimlerin güncellenmesi ve öğretmenlik mesleğinin cazibesinin artırılması amaçlanıyor.

Uzman öğretmen temmuz ayında ne kadar maaş alacak? Uzman öğretmen temmuz ayında ne kadar maaş alacak?

Bakan Tekin'in Değerlendirmesi: "Türkiye'de öğretmenlerin nitelikleri ve seçiminden, öğretmenlerin hizmet içi eğitimine kadar birçok konuyu düzenleyen kanun için 'Devrim niteliğinde' diyebiliriz."