Milli Eğitim Bakanlığında Öğretmenlik Meslek Kanunu çalışmaları sona erdi. Söz konusu taslak metnin kısa süre içerisinde yasalaşması bekleniyor. ÖMK ile birlikte öğretmenlere milli eğitim akademisi geliyor. Yeni düzenlemeyle öğretmenlerin ek ders ücretleri 3 kar artacak. İşte detaylar...

Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağı basına sızdı. Söz konusu taslakta öğretmen istihdamı ve atanmış öğretmenlere milli eğitim akademisi geliyor. Bu düzenleme kapsamında akademilerde 3 veya 4 dönem boyunca aday öğretmenler teorik ve uygulamalı eğitim alacak. Atanmış öğretmenler ise uzman veya başöğretmen olabilmek için akademilerde eğitimden geçmesi gerekecek.


Öğretmenler de görev alabilecek
Öğretmenlik Meslek Kanunuyla birlikte gelecek olan milli eğitim akademisinde akademisyenlerin yanı sıra öğretmenler de görev alabilecek.
Yeni Ücret Düzenlemesi
Taslakta, eğitim verecek akademisyen ve öğretmenlere ödenecek ücretler de belirlenmiş durumda. Buna göre, Milli Eğitim Akademilerinde görev yapacak öğretmenlere ve akademisyenlere 304 TL ders saati ücreti ödenecek.(Bu rakam 6 ayda bir memur maaş zammı kadar güncellenecek) Mevcut durumda öğretmenlerin ders saati ücreti yaklaşık 89 TL civarında bulunuyor. Dolayısıyla, akademide görev alacak öğretmenlere, mevcut ders saati ücretinin yaklaşık 3 katı kadar ödeme yapılacak.

ÖĞRETMENLERE KARİYER BASAMAĞI HAMLESİ ÖĞRETMENLERE KARİYER BASAMAĞI HAMLESİ

Mebpersonel