08.04.2021, 13:51

ÖĞRETMENLERİN YAPMAMASI GEREKEN BEŞ ŞEY

Değerli öğretmen arkadaşlar,aramıza yeni katılan veya yıllardan beri bu görevi yerine getiren arkadaşlarımızın asla yapmaması gereken bazı konulara değinmek istiyorum. Özellikle öfkelenmek veya güç kullanmak gibi belirli şeylerden her zaman kaçınıp,uzak durmalısınız. Bu hatalardan kaçınmanıza yardımcı olmak ve öğretmenlik mesleğinde etkili olmanızı sağlamak için, öğretmenlerin asla yapmaması gereken başka şeylere bir göz atalım. 

1-Öğrenci davranışını kişiselleştirin.

Öğrenciler her zaman uygunsuz şeyler söyler ve yaparlar. Sizi gerecekler ve bu yüzden kontrolü kaybedebilirsiniz. Öğrencilerinizin gelişmekte olduğunu hatırlamalısınız.

Öğrenci davranışını kişisel bir mesele olarak ele almayın. Alırsanız isterlerse gününüzü mahvedebilecekleri mesajını vereceklerdir.  Bir otorite sembolü olarak rolünüz daha sonra zayıflatılır ve kontrol öğrencilere geçer. Kaybettiğinizi düşünseniz bile kontrolü elinizde tutmalısınız. 

Öğrencilerinizin eylemlerinden sorumlu olmadığınızı unutmamalısınız. Yalnızca eylemlerine nasıl tepki verdiğinizden siz sorumlusunuz. 

2- Kötü öğrenci davranışını çözmek için başkalarına güvenmeyin. 

İşler ters gittiğinde olayı her zaman başka bir öğretmene, hatta müdüre aktaran türden bir öğretmenseniz, o zaman etkili bir öğretmen değilsiniz. Ortaya çıkabilecek ve sınıfınızda ele alınabilecek sorunların üstesinden gelmek için başkalarına güvenmeyin. 

Sadece meslektaşlarınızın gözünde yetersiz görünmekle kalmayacak, aynı zamanda öğrencilere durumu idare edemeyeceğinizi de gösterecektir. Bir öğrenci durumuyla başa çıkmanıza yardımcı olmak için başkalarına güvenmeniz gereken tek zaman, sizin kontrolünüz dışında olduğu ve bir yöneticinin müdahale etmesi için kesinlikle gerekli olduğu zamandır. Bunun dışında, sınıftaki öğrencilerin kötü davranışlarıyla her zaman ilgilenmelisiniz.

3- Meslektaşlarla dedikodu yapmayın. 

Öğretmenler meslektaşları, öğrenciler, veliler veya başka herhangi bir Öğretmen hakkında meslektaşları ile dedikodu yapmamalıdır. Başkalarıyla sohbet ederek, yalnızca kendinizi kötü göstermiş olursunuz. Dedikodudan uzak dur, çünkü sana bir faydası olmayacak. Başkalarının senin hakkında konuştuğunu fark edersen, onları görmezden gel.

Meslektaşlarınızla ebeveynler, öğrenciler veya diğer meslektaşlar hakkında dedikodu yapmak söz konusu olduğunda, sadece susun ya da uzaklaşın. En iyisi asla dedikodulara karışmamaktır. Okulunuzdaki yetişkinler arasında dedikoduyu caydırmanın sizin göreviniz olduğunu düşünüyorsanız, bu da sorun değil. Sadece dedikoduyu yapan öğretmen olmadığınızdan emin olun.(Daha fazla bilgi için)*

4-Öğrencileri akranlarının önünde aşağılamayın. 

Öğrencilerinizi asla kimsenin önünde, özellikle de akranlarının önünde bilerek,bilmeyerek veya kasıtlı olarak aşağılamayın. Ergenlik, gelişim açısından zor bir dönemdir ve akranlarınızın önünde küçük düşürülmek, bir çocuğun özgüveninde büyük bir etkiye sahip olabilir. 

Öğrencilerinizi sınıf arkadaşlarının önünde utandırmak size asla olumlu sonuçlar vermez, onları sizden daha da uzaklaştırır. (Hele birde sınıfta kız öğrenci varsa)Bu olumsuz davranışa girmeyin. Bir öğrenciyi azarlamanız gerekiyorsa, bunu özel olarak yapın. Bu sadece çocuğun hatalarından ders almasına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda öğrenciye saygı duyduğunuzu da gösterecektir. 

5-Asla sınıfı terk etmeyin.  

Öğretmenlerin asla yapmaması gereken bir diğer şey öğrencilerini yani sınıfı terk etmektir. Bir öğrenci ne derse desin ya da ne yaparsa yapsın, etkili bir öğretmen asla pes etmez. Öğrencileri daha iyisini yapmaya zorlamak ve onlara meydan okumak öğretmenin görevidir. 

Öğrenciyle iletişim ve bağlantı kurmanın bir yolunu bulmalısın. Olumlu yönlere odaklanmayı ve bu durumda mizahtan faydalanmayı unutmayın. Bir öğretmen olarak işiniz, öğrenciye yardım edecek başka birini bulmak anlamına gelse bile asla pes etmemektir.

Öğretmenlerimizin de iyi günleri,kötü günleri olabilir. Öfkenizi kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunuz zamanlar olacaktır. Nihayet bizde insanız. Tüm öğrencilerinize şefkat gösterdiğiniz sürece, kalbiniz pırıl pırıl parlayacak.

“Bir öğretmeni unutulmaz yapan şey öğrencisinin yüreğine dokunmasıdır.”

Yorumlar (2)
Ahmet Çiçek 1 ay önce
Elinize yüreğinize sağlık sayın hocam herkesin okuyup tatbik etmesi gereken bir yazı
MUSTAFA BEKTAŞ 1 ay önce
Tebrikler
Öğretmen olmak baska bir şey,
ama olabilenlere ne mutlu.Bu konuda çok halen çok eksiğimiz var.
24°
açık
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 15 Mayıs 2021
İmsak 03:53
Güneş 05:39
Öğle 13:05
İkindi 17:01
Akşam 20:22
Yatsı 22:00