13.05.2022, 20:59

OKULLAR TEMBELLİĞE KAPI ARALIYOR (Ara Tatiller Neden Kaldırılmalı?)

Halkımızın masa başı iş meraklısı olmasının, tatil diye yanıp tutuşmasının altında daha çocukluğumuzdan itibaren başlayan, pasifliğe dayanan okul eğitiminin ve ders yılının kısa, tatil sürelerinin uzun olmasının yattığını söylesem bana katılırsınız herhalde.

Çocuklarımız iş hayatına atılınca masa başı iş istiyorlar; çünkü ilkokulun 1. Sınıfından başlayarak üniversiteden mezun oluncaya kadar sırada pasif olarak oturması telkin edilerek zamanla buna alıştırılıyor. Uzun yıllar boyunca oturmaya alıştırılan insanlara hareket gerektiren işler ise zor geliyor. Bunun için gençler masa başı işlere rağbet gösterirken, enerji, güç, hareket gerektiren işlere burun kıvırıyor.

Bir de tatil hastalığımız var …

Okullarında bu kadar tatili olan bir millet tembel olmasında ne yapsın.  Yılbaşı, 23 Nisan, 1 Mayıs, 19 Mayıs, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, mahalli kurtuluş günü, 15 Temmuz, 29 Ekim, yaz tatili, hafta sonu tatili, ara tatiller ve kar tatilleri yetmezmiş gibi çoğu ilde 1 Haziran’dan sonra fiili olarak ders işlenmez.  Buna bir de öğrencilerin hastalık vb. mazeretleri nedeni ile gelmedikleri günleri ekleyin. Hâlbuki hem Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde hem de Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde ders yılının 180 iş gününden az olmamasının esas olduğu belirtilir. Uygulamada ise 150 gün okul açıksa öpüp başınızın üstüne koyun.

Bizim gibi eğitimi yerlerde sürünen ABD’de de bir ders yılı 180 gündür. Buna karşın Güney Kore’de 220, Japonya’da 243 gün. İki ülkenin insanın çalışkan olmasına karşın Amerikalıların obez ve tembel olmalarının altında yatan nedeni şimdi daha iyi anlıyorsunuzdur umarım.

OECD ülkeleri arasında ilkokulda yıllık ortalama öğretim gün sayısının en yüksek olduğu ülke 219 günle İsrail. İsrail halkının başarı ve çalışkanlığının altında yatan nedenin tatile alıştırılmamış olmaları olduğuna inanıyorum.

Avrupa ülkelerinin çoğunda da durum farklı değil. Ders yılı süresi Lüksemburg'da 212, Hollanda, Danimarka ve İtalya'da 200, Finlandiya'da 190, Portekiz'de 184, Belçika'da 182 gün.

Yıllık ortalama öğretim gün sayısı Avustralya ve Meksika’da 200 gün.

OECD ülkelerindeki okulların toplam tatil sürelerine bakıldığında 33 ülkedeki tatil ortalaması 13,9 hafta iken Türkiye ortalama 15,2 haftalık tatil süresiyle bu ortalamanın üstünde yer alıyor. Türkiye’nin gelişmeye, çalışmaya, üretmeye ihtiyacı varken daha çocukken tatile, tembelliğe, yatmaya alıştırılan insanları ile bunu başarması mümkün mü?

Yeni okul binaları, son teknoloji bilgisayarlar, mevcutları azaltılmış sınıflar, öğretmen eğitimleri, sık sık yapılan eğitim reformları bir nebze de olsun öğrenci başarısı üzerinde etkili oluyor. Ancak bunlar kadar önemli bir husus da öğrencilerin okula gittikleri sürenin yeterli olmaması. Özellikle alt gelir grubunda yer alan çocuklar, uzun yaz tatilleri sonunda, üst gelir grubunda yer alan çocuklarla aralarında okuma ve matematik becerileri arasında belirgin bir fark oluşuyor. John Hopkins Üniversitesi sosyologlarından Karl Alexander başkanlığında yürütülen, öğrenci ailelerinin gelirlerine göre alt, orta üst gelir olarak sınıflandırıldığı bir araştırmada, üst gelir grubunda yer alan öğrencilerin lehine birinci sınıftan beşinci sınıfa kadar okuma ve matematik becerileri arasında her yıl giderek artış gösterdiği tespit edilmiştir. Çünkü fakir aile çocukları yazı boş boş geçirirken üst grupta yer alan çocuklar zihinsel ve sosyal becerilerini geliştirecek kurslara katılıyorlar. Bu yüzden ders yılı kısa olan ülkelerde alt, orta ve üst gelir grubundaki öğrencilerin akademik başarıları arasında belirgin bir fark oluşuyor.  

Artık tarım toplumu olmadığımız ortada. Halkın %95’i artık şehirlerde yaşıyor. Uzun tatil dönemi ekonomisi tarıma dayalı ülkeler için uygun olabilir. Ancak sanayi ve bilim toplumu için uygun değil. Tarım toplumları yazın çalışır kışın ise istirahat modundadır. Okullarda bu sisteme göre düzenlenmiştir. Sözde değil özde çalışkan nesiller yetiştirmek istiyorsak uzun tatillerden ve pasifleştirici, oturmaya dayalı düzenini yeniden gözden geçirmeliyiz. Bu yüzden uzun yaz tatilinden ve en önemlisi ara tatillerden vaz geçilmelidir.

Uzun tatili olup başarılı olan ülkeler yok değil. Ancak onların tatilleri bizimkisi gibi değil. Sosyal, kültürel, akademik ve sportif faaliyetlerle dolu. Bunun için Fin bir öğrenci dört beş dili rahatlıkla konuşabiliyor. Biz de ise tam bir başı boşluk hâkim. Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinin göstermelik, takipsiz, yarım yamalak çalışmaları dışında çocuklara ve gençlerin eğitimine yönelik ortada pek bir şey yok.

Yorumlar (8)
Tuğba 2 hafta önce
Baştan sona haklısınız. Senelerdir aynısını söylüyoruz.Tatil arası eğitim yapmaya çalışıyoruz.
Metin 2 hafta önce
Müthiş bir yorum. Bizim ülkemizin geleceği çocuklarımız okullarda tembelliğe alıştırılıyor.
Mustafa barlık 2 hafta önce
Doğru söze teşekkürler denir lafa gelince en değerli varlık çocuk deriz..
Ahlak 2 hafta önce
Çocuklara o kadar iyi geliyor ki... Tabii sizin hiçbir zaman umurunuzda olmadi
Erdal çakır 2 hafta önce
Doğru söze ne hacet
Ahmet kartal 2 hafta önce
Daha şimdiden mayıs ayı mahalli etkinlikler vs dersler bitti bile
Ceren sena 2 hafta önce
Sıkıntıyı tatil olmasın diyerek çözemeyiz.Tatil hem öğretmene hem öğrenciye faydalı oluyor.Eğitim anlayışımızı değiştirmek durumundayız.Çalışırken dinlenmeli, dinlenirken çalışmalıyız.Drama ve bedensel ağırlıklı eğitim olmalı.Herkes kendi eğilimine göre yetişmeli.Bedenle öğrenen çocuklara bedensel, analitik öğrenen çocuklara sembolik, duyusal sosyal yönü kuvvetli çocuklara toplumsal eğitim verilmeli.En genel, herkese verilecek eğitim ahlaki eğitim olmalı.İlkokul 4. sınıftan itibaren zanaat eğitimine yönlendirilmeli çocuklar.Akademik başarısı kuvvetli çocuklar lgs maratonuna hazırlanmalı.Herkesi lgs ye hazırlayan bi eğitim anlayışımız var bu da malesef fili ağaca tırmandırmak gibi bir şey oluyor.Ya tırman(a)mıyor! Ya da ağacı deviriyor.Maymunu ağaca tırmanmada, balığı suda yüzmede, kuşu da uçmada geliştirmeliyiz.Var olanı geliştirebiliriz; meyili yoksa, zaman ve emek kaybı malesef.
Nazike 2 hafta önce
Örnek verilen ülkelerde çocuk 8.30'dan 16.00'ya kadar birebir ders mi işliyor peki? Eğitim modelimiz çok iyi de tek sıkıntı tatiller mi? Finlandiya'da gübre 4 ders+2 ders de bizdeki kulüpler gibi etkinlik ağırlıklı bir sistem mevcut. Bizde ise varsa yoksa sınav odaklı, ezberci eğitim. Önce okulları gündüz bakımevi mantığından kurtarın, 18 yaşında kadar işsiz görünmesinler diye kurulan bir sistem olmaktan çıkarın. Ayrıca yine bahsedilen ülkelerde sadece noelde bir ay kadar tatil yapılıyor. Yazın zaten kimse 30+ derecede ders işlemiyor. İşleyemez de. Bu yukarıdaki yazıyı yazanlar istiyor ki çocuk 6 yaşından itibaren 8.00-18.00 mesai yapsın. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama yok.
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 29 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı