Bu Kadarına da Pes! PİKTES Bu Kadarına da Pes! PİKTES

"Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında, AR-GE merkezi, gastronomi uygulama atölyesi gibi atölyelerin adlandırılmasında, hayırseverler tarafından yaptırılan veya donatılan atölye veya laboratuvarlara bu kişilerin isimleri verilebilecek. Mevcut kurumun ek derslik binası, pansiyon, spor salonu, konferans salonu, kütüphane, laboratuvar gibi bölümlerinin yapımını veya donatımını sağlayanların isimleri ise sadece katkı sağladıkları bölümlere verilecek.

İstihdam ve eğitim planlamaları doğrultusunda, mesleki alanların sektörel kümelenmelere göre düzenlenmesi amacıyla, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında program türü, alan ve dal açılması veya kapatılması işlemleri MEB tarafından yapılabilecek. Özel eğitim okulları veya kurumlarında, meslek edinme atölyeleri, bireysel eğitim odası ve beceri uygulama alanları bulunacak. Olgunlaşma enstitüsü açılabilmesi için nüfus şartı 200 bin olacak ve her ilde en fazla bir olgunlaşma enstitüsü yer alacak. Bu enstitülerde kültürel mirası tanıtmak ve sergilemek amacıyla müze bulunacak.

Editör: Serhat SALİMOĞLU