07.06.2023, 22:24

Örnek İYEF Projesi: Adana Fatıma Zehra Proje İHL

Adana Fatıma Zehra Kız Anadolu İmam hatip Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan İYEF programı ve sergisine katıldım. Öğrencilerin birbirinden değerli gönüle dokunan faaliyetler ve eserlerini görünce beklenen neslin çok da uzak olmadığına şahit oldum. Umutlarım arttı. 

Adana İl Milli Eğitim Müdürü Sn. Yaşar Koçak beyin katıldığı programda okul müdiresi Sümeyya Özdemir ve ekibi çok kaliteli bir çalışmaya imza attıklarına şahit olduk. 
Batının seküler salt akıl ve akademik çalışma anlayışına karşın, İslam'ın akıl, kalp ve ruh yani ilim, irfan ve hikmet içerikli çalışmaları öğrencilerde görünce eğitimin asıl amacının bu olması gerektiği kanaatine vardık. Öğretmenlerim Şefika Hazan Çelebi ve Beytullah Çelebi yine Memet Demirci ile biraraya gelmenin de ayrı bir sürpriz olması beni mutlu etti.

Peki İYEF nedir?

Fatıma Zehra Kız Anadolu İmam hatip Lisesi olarak öğrencilerimizin öncülüğünde sosyal yardımlaşma kulübü İYEF 2021-2022 eğitim öğretim yılında kuruldu. Açılımı “İyilikle Yetişen Fidanlar” olan İYEF in bir öğrencinin gözünde ne demektir bakalım:


Paylaşmanın, merhametin kapısını açan çok özel bir anahtar oldu. Yardım ettiğimiz küçük bir çocuğun gözündeki ışıltıda iyiliği gördüm. İyiliği bir tas mama verip başını okşadığımız kedinin mırıltısında hissettim. Solmak üzereyken suladığımız çiçeğin yeşerip tekrar çiçek açmasında gördüm.

İYEF KARDEŞLİKTİR
İYEF' in Kuruluşunun 1. Yılında kardeş okulumuz olan Yarımca İlkokuluna giderek 1. Yıl dönümümüzü onlarla kutladık Öğrenci kardeşlerimize kitap ve çeşitli oyuncaklar hediye ettik.
İYEF TÜM CANLILARA ŞEFKATLİDİR
Hayvan hakları gününde Hayvan dostlarımızı ziyaret etmek amacıyla Barınağa gittik
İYEF NEFESTİR 
Ormanlarımızı yeşertmek, gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakmak için milli ağaçlandırma gününde fidan diktik.
İYEF EL VERMEKTİR
Okulumuz pansiyon görevlilerinden evi yanan bir ablamıza destek olabilmek için maddi yardım ve eşya yardımında bulunduk
İYEF ÇEVREDİR
İYEF ekibi olarak yapmış olduğumuz ÇEDES projesi kapsamında her pazartesi bayrak töreninden okulumuz bahçesini temizleme etkinliğini gerçekleştirdik ve bahçemize çeşitli fidanlar diktik
İYEF YARDIMSEVERLİKTİR
Okulumuzda bulunan yetim ve ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin giyim ve ulaşım giderlerini karşılamaya çalıştık.
İYEF FEDAKÂRLIKTIR.
6 Şubat 04.17'de ve 13.24'te meydana gelen asrın felaketi olarak kabul edilen ülkemizde büyük kayıplara sebep olan iki büyük deprem felaketinin hemen ardından yani 2. Gününde İYEF yönetimi olarak 7.000 TL AFAD' a bağış yaptık
Hatay/Antakya’ya Ramazan Ayında 129 adet ramazan kolisi götürdük.
Kahramanmaraş Türkoğlu’na 52 çocuğumuzun bayramlığını aldık ve onlara ulaştırdık.
Bu ziyaretlerimizde çok güzel ama bir o kadar da buruk duygular yaşadık enkazlar ile karşılaştıkça yıprandık, üzüldük fakat oradaki çocukların yüzündeki o masum ve içten gülümsemeleri görünce içimiz huzur ve umut doldu. Tüm bunlarla birlikte
İyilik ve merhametin ana kaynağı olan yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’le ruhlarımızı beslemeyi ihmal etmedik bu vesile ile Kur’an mektebi adlı çalışmalarımızı yürüttük.
Unutmamalıyız ki;
Kötülükleri saymak değil, iyiliği yaymaktır vazifemiz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 25 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı