23.12.2020, 02:47

Ötekileştiriyor ve Niye Ayrıştırıyor muşuz ?

Herkes müslümandır hem kalbi temiz,

İslam için ne yaptık, İşte bu kalitemiz.!

Sorunca herkes Müslüman oluyor. Hemde en iyisinden 24 ayar, ama Müslümanın kitabında Namaz kıl yazar, zamanı var der. Hayır yap yazar, benimle mi çalıştı der. Zulmetme, kul hakkına girme yazar, bu benim hakkım der. İçki haram uzak durun, kumar oynamayın yazar, bir eğlencemiz var ona da karışma der. Piyango, şans oyunları haram, alma der, Ya çıkarsa der.

Yani Müslümanın Kerim kitabında yazan ne varsa hepsine en ala bahaneyi bulmuştur, sen dile getirincede başına hoca kesiliyormuşsun, din Allah ile kul arasındaymış. Asıl sen onun kalbine bakacakmışsın. Keşke görme imkanı olsada bakabilseydik ne var bu kalpte diye. Öyle ya bu kadar cesareti nerden buluyor. Bunları söylediğin zamanda başlıyorlar bahaneler üretmeye. O zaman şu niye böyle bu niye öyle. Mazeret üretmenin manası yok. Ya adam gibi müslüman olacağız yada laf üretmeyeceğiz. Neymiş, sana ne benim müslümanlığımdan. Ben kendi işime bakacakmışım. Ben kendi işime baktığım zaman yanlış gördüğüm şeyleri elimle düzeltmem isteniyor, gücüm yetmiyorsa dilimle düzeltmem isteniyor, ona da gücüm yetmezse kalben buğz etmem isteniyor. Ben kendi işime bakınca İyilikleri emredip, kötülüklerden sakındırmam gerektiğini görüyorum. Ben kendi işime baktığım zaman hayra teşvik eden, şerden sakındırmam gerektiğini görüyorum. Ben kendi işime bakınca örnek bir müslüman olmaya gayret etmem gerektiğini görüyorum. Bunun içinde üzerime düşeni yapmaya çalışıyorum.

Kim ne der, nasıl anlar oralarını bilmem ben. Bana söyleyecekleriniz, itirazlarınızda varsa da şayet, benim açımdan bir ehemmiyetinin olmadığını belirtmek isterim. Hatırlatma ve uyarma, yani tebliğ etme görevimiz olduğu içinde bir hatırlatma yapmak isterim. Müslüman, nasıl yaşarsan öyle canını teslim edersin. Nasıl ölürsen öyle de dirilirsin.

Bazen bize yaptığımız görev, uyarılarımız neticesinde şunu söylüyorlar duyuyoruz. Niye ayrıştırıyorsunuz, ötekileştirmeyin. Söylediklerimizi rahatsız edici buluyorlar. Biz kimseyi ayrıştırmıyoruz. Kurandan uzak bir hayat yaşayınca, kendisi otomatikman islamdan uzaklaşıp gidiyor haberi yok. Uzaklaşınca da yaptığı pislik işlere (Kuranın tabiri böyle bana ait değil) kılıf arıyor. Doğrusunu söyleyince de hoşuna gitmiyor, zoruna gidiyor.

Bu dünyaya bir kez daha gelmeyeceğiz diyor, tabiki istediğim gibi yaşarım diyor. Çok doğru bir tespit, bu dünyaya bir kez geliyoruz ve yaşamanın hakkını da vermek lazım. Evet, ama unutmayın Ahirete de bir kez gideceğiz ve dönüşü olmayacak. Geçici hayatta verilen sanal mutluluklara aldanıp kalıcı hayatın huzurundan olmayalım. Günahların tadı ve zevki kısa sürecek vereceği ve yükleyeceği günah ebedi alemde uzun sürecek. Ne kadarını Allah bilir. Ancak iyiliklerin, hayır işlerin, müslümanca yaşamanın bu dünyada vereceği eziyetler ve sıkıntılar, başta alay edenlerin alayı, dalga geçenlerin dalgası olmak üzere gelip geçici olacak, ancak kıyamette mutlu olmayı sağlayacak. Ebedi hayatı güzelleştirecek.

Başkalarının ne yaptığı ne söylediği çokta önemli değil, oturup kendi başımıza acaba ben bu işlerin neresindeyim diyerek hesap yapmamız gerekir. Çünkü hesabın hesabını iyi hesap etmek lazım. Hesabın hesabı iyi yapılmazsa hesap sorarlar adama hesap gününde. Selam ve dua ile

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
Namaz Vakti 21 Ocak 2021
İmsak 06:48
Güneş 08:17
Öğle 13:20
İkindi 15:50
Akşam 18:13
Yatsı 19:37