8 aydır çalıştığı özel okulda iş alanına girmeyen işleri yapmaya zorlandığını ve yapmayınca da okul kurucusu Hakan Boz tarafından darp edildiğini açıklayan coğrafya öğretmeni Yasin Arslanoğlu, “Okul dışında olan benim işim olmayan işleri yapmam istendi, ben de yapmadım. Emeğimin sömürülmesine izin vermediğim için bana bunları yaptılar. Şikayetçiyim, Türk adaletine güveniyorum, bu işin peşini asla bırakmayacağım” dedi.

Özel Derince Asaf Okulları’nda coğrafya öğretmenliği yapan Yasin Arslanoğlu, okulun kurucusu Hakan Boz tarafından darp edildiğini, tehdit, hakaret ve iftiraya uğradığını iddia etti. Olayın, 12 Haziran Çarşamba günü meydan geldiğini söyleyen Arslanoğlu, okul müdürü Hilal Mutlu’nun mesleğini kapsamayan işleri kendisine yaptırmak istediğini söyledi. Mutlu ile başlayan tartışmanın akabinde muhasebecinin de kendisinden istifasını yazmasını istediğini söyleyen Arslanoğlu, konuşmak için kendisini çağıran okulun sahibi Hakan Boz’un darp ve hakaretlerini, okulun çevresinde de sürdürerek, aracıyla önünü kestiğini de ifade etti. Darp raporu alarak Boz’dan şikayetçi olan Arslanoğlu, olayı gazetemize anlattı.

‘MAAŞIM DA SİGORTAM DA 3 GÜN ÜZERİNDEN YATIYOR’
Haftanın 3 günü Coğrafya öğretmenliği yaptığını söyleyen Arslanoğlu, “Olay geçen hafta çalıştığım okul olan Derince Özel Asaf  Okulları’nda meydana geldi. 2023 yılı Kasım ayında başladım orada çalışmaya. Coğrafya öğretmeniyim, lisede öğrencilere haftada 3 gün olmak üzere eğitim veriyordum, zaten sözleşmem de böyleydi, sigortam da 3 gün üzerinden yatıyordu maaşımı da 3 gün üzerinden alıyordum. Sözleşmemi de okulun müdürüyle yapmıştım” diyerek çalışma şartlarını anlattı.

‘İŞİM OLMAYAN İŞLERİ YAPMAMI İSTEDİLER YAPMADIM’
Kendisine yapmak istemediği işlerin yaptırılmaya çalışıldığını söyleyen Arslanoğlu, “Okulla alakalı olan ama öğretmenlikle hiç alakası olmayan dışarıda yapılması gereken işleri bana yaptırmak istiyordu. Yani okulun sahibi, başka dersin hocasının yapması gereken işleri, benim mesleğim kapsamında olmadığı halde görevimmiş gibi yapmamı bekledi. Ben de yapmak istemiyordum” dedi.

‘YAPMAYINCA, OKUL MÜDÜRÜ HİLAL HANIM KALAN 2 GÜNDE SENLE ÇALIŞAMAM DEDİ’
Olay günü yaşananları anlatan Arslanoğlu, “Geçtiğimiz Çarşamba günü okulun müdürü Hilal Mutlu bana, “Bu söylenen işleri neden yapmıyorsunuz?” dedi. Ben de ona; “Bunları yapmayacağımı size söylemiştim, bunu neden soruyorsunuz?” dedim. Benim cevabımın ardından; “Zaten sözleşmenin bitmesine 2 günün kaldı, sen bu işleri yapmıyorsan kalan 2 gün neden çalışayım senle?” dedi. Ben de; “O zaman muhasebeyi arayın, çıkışımı verin” dedim.

‘İSTİFAYA ZORLADILAR, DİLEKÇEYİ YAZMADIM’
Okul müdürüyle konuşmasının ardından muhasebecinin kendisini çağırarak, istifasını yazmasını istediğini söyleyen Arslanoğlu, “Sonra muhasebeden çağrıldım, o da bana istifamı yazdırmak istedi. Ben de; “Hayır, müdürünüz, benim isteğimle istifa etmemi istedi, ben istifa etmiyorum. Madem benimle çalışmak istemeyen sizsiniz, o zaman sizin çıkışımı vermeniz gerek” dedim. Muhasebeci idareye sormaya gitti, ben de kalktım, öğretmenler odasına gittim” dedi.

‘ELİNİ MASAYA VURARAK ‘SENİN ZAMANINI SATIN ALDIM’ DİYE BAĞIRDI’
Arslanoğlu açıklamasının devamında, “Muhasebeden tekrar çağrıldım, gittiğimde okulun müdürü Hilal Hanım da oradaydı, ‘Neden böyle yapıyorsun?’ dedi. Benzer sözleri tekrarladı, ben yine itiraz edince elini masaya vurarak bağırarak, ‘Ben senin zamanını satın alıyorum, dediğimi yapacaksın, yapmazsan tutanak tutarım’ dedi. O bana bağırınca ben de sesimi yükselttim, ‘Sen kimi satın alıyorsun?’ diyerek çıktım gittim” diye belirtti.

‘OKULUN SAHİBİ HAKAN BOZ, KALEMLİĞİ YÜZÜME FIRLATTI, GÖĞSÜME VE ÇENEME VURDU’
Kendisiyle konuşmak isteyen okulun sahibi Hakan Boz tarafından darp edildiği ini söyleyen Arslanoğlu, “Sonrasında muhasebeci beni tekrar çağırdı, okulun kurucusu Hakan Boz’un benimle görüşmek istediğini söyledi. Odasına gittim ve benzer diyalogları onunla da yaptık. Konuşmanın devamında muhabbeti sertliğe döndürmek için sözümü kesti. “Bu işleri herkes yapıyor, sen öğretmensin, bunları yapacaksın, Milli Eğitim’dekiler de yapıyor. Konuşma lan!” dedi ve masanın üzerindeki kalemliğe elinin tersiyle vurdu ve kalemlik çok sert bir şekilde suratıma çarptı” dedi.

‘KONUŞMA LAN, SENİ GEBERTTİRECEM! DEDİ’
Boz’un kendisine hakaret ve tehditte bulunduğunu ifade eden Arslanoğlu, “Ben de kalemlik hamlesinden sonra kendimi korumak için ayağa kalktım, o da kalkmıştı zaten, bana doğru geldi. Ben de çok sinirlendim ve yalnızdım, bir anda kafasını kafama yaslayıp göğsüme yumruğuyla bastırdı. Ben de kendimi korumak için onu ittim, bu kez sağ bileğimi tuttu, kendine çekti. ‘Seni geberttirecem, bulunduğun yerden aldırtacağım, sen benim kim olduğumu, çapsız çakal…’ gibi daha hatırlamadığım bir sürü tehdit ve hakaretlerde savurdu” diyerek tartışmayı anlattı.

‘BİLEĞİMİ TERS ÇEVİRİP YUMRUKLA GÖĞSÜME BASTIRDI’
Bir süre arbedenin devam ettiğini ve olayın planlı yapıldığını anladığı için darp konusunda karşılık vermediğini sadece kendini korumaya çalıştığını ifade eden Arslanoğlu, “Sonra bileğimi tutup kendine çevirince göğüs kafesime yumrukla daha sert bir şekilde vurmaya başladı. Ondan sonra ben elini tutmaya çalıştım, elini tutmaya çalışınca da alttan çeneme yumruk attı. Bir de, ‘Hadi bana vur, vursana’ diyerek beni tahrik etmeye çalıştı. Bağırışlar aertınca müdürle muhasebeci odaya girdi” dedi.

‘BENİ TAHRİK ETMEYE ÇALIŞTI AMA BEN ASLA VURMADIM’
Okulun sahibi Hakan Boz’un kışkırtmalarına rağmen sadece kendini ondan korumaya çalıştığını söyleyen Arslanoğlu, “Onların bunu planlı yaptığını düşünüyorum, ben bunu fark edince darp edilmeme rağmen asla karşılık vermedim sadece kendimi korumayan çalıştım, çünkü defalarca ‘Hadi bana vursana’ diye beni tahrik etmeye çalışması eğer ben de vursaydım, vurduktan sonra Hakan Boz, ‘Bana vurdu, saldırdı’ deyip şikayetçi olacak ve beni bu şekilde okuldan göndereceklerdi çünkü odadan çıkınca; ‘Ben savcılığa gidiyorum’ dedim” şeklinde konuştu.

Meslek Liselerinde En Fazla Tercih Edilen Bölümler Meslek Liselerinde En Fazla Tercih Edilen Bölümler

‘HİLAL HANIM VE MUHASEBECİ DE SANKİ OLAYI BEN ÇIKARMIŞIM GİBİ BENİ SAKİNLEŞTİRMEYE ÇALIŞTI’
Açıklamasını sürdüren Arslanoğlu, “Okul müdürü Hilal hanım ve muhasebeci bana sanki olayı saldırganlığı ben yapmışım, ‘Sakin olun, her şeyin bir yolu yordamı var’ dedi. Hakan Boz da, ‘Yoluna yordamına gerek yok, bu densize ben haddini bildireceğim, ağzını burnunu kıracağım’ gibisinden sözler sarf etti. Bana da, ‘Git savcılığa ben de geliyorum, sen benim göğsüme vurdun, sen benim çeneme vurdun, bana hakaret ettin, beni tehdit ettin, burada şahitlerim var, hukuk karşısında görüşeceğiz’ dedi. Kendi yaptıklarını bir de sanki ben onu darp etmişim gibi, bağırıp çağırarak, kendi saldırıya ve hakarete uğramış görüntüsü vermeye çalıştı, ben de madem öyle, hem darp hem hakaret, hem iftira hem de tehdit karşılığında artık çileden çıkınca, ‘Seninle dışarıda görüşelim istersen’ dedim ve başka da bir şey demeden öğretmenler odasına gidip eşyalarımı alıp okuldan çıkıp gittim” ifadelerine yer verdi.

‘OKULDAN ÇIKTIĞIMDA ARACIYLA ÖNÜMÜ KESTİ’
Okulun sahibi Hakan Boz’un olayı okul dışına da taşıdığını söyleyen Arslanoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü: “Eşyalarımı arabaya bıraktım, öğretmenler odasında unuttuğum bir dosyam vardı geri dönmem gerekti. Alıp almama konusunda da kararsızdım, geriye döndüm. Sonra ben dosyayı almak için okula giremeden okulun çevresinde aracıyla önümü kesti. Bana, ‘Bin arabaya’ dedi. Ben de, ‘Niye biniyormuşum, bindirebiliyorsan bindir’ dedim.

‘OKULUMDA KENDİMİ AFİŞE EDECEK KADAR SALAK DEĞİLİM TENHAYA GİDELİM DEDİ’
O da, ‘Ben kendi okulumun önünde kendimi afişe edecek kadar salak biri miyim? Gel tenhaya gideceğiz, senin ağzını burnunu kıracağım’ dedi. Ben de, ‘Sende onu yapacak yürek yok, götürmek istiyorsan illa bir şey çıkar, ne bileceğim beni serserilerin yanına götürmeye çalışacağını, saçmalama çık git’ dedim. Sonra tahrik etmeye devam etti, ‘Korkuyorsan senin arabanla gidelim’ teklifte bulundu. Sonra ben de, sırf kurtulmak için ‘Tamam’ dedim ama onunla gitmeyecektim. O da aracından indi arabasından çünkü benim peşimi bırakmadı, aracıyla takip etti sözlü tacizde de bulundu, hakaretlerine devam etti.

‘HEM ARACIYLA TAKİP ETTİ, HAKARETLERİNİ SÜRDÜRDÜ’
Benim aracıma giderken ara ara önüme geçti, vücuduyla beni perdeleyip tahrik etmeye çalıştı ve kışkırtmaya çalıştı. Ben onun planını anladığım için bu kadar tahriğe karşılık vermedim. Benim arabaya kadar gittik, o benimle geleceğini birlikte gideceğimizi sanıyordu, arabaya bindim, kapıları kilitledim ve bastım Kocaeli Adliyesi’ne gittim.

‘DARP RAPORU ALDIM, ŞİKAYETÇİ OLDUM’
Orada olayı anlattım, hastaneden darp raporu alıp, Derince Yenikent Polis Karakolu’na giderek şikayetçi olmam gerektiğini söylediler. Bunu öğrenince de darp raporumu aldım, bileğimde parmak izleri, göğsümde yumruk izi, dudağımda patlak vardı. Doktor bunların hepsini belirleyerek raporladı. Darp aldıktan sonra da kendisinden şikayetçi oldum. Olay bundan ibaret”

‘SIRF EMEĞİMİN SÖMÜRÜLMESİNE İZİN VERMEDİĞİM İÇİN BÖYLE OLDU’
Olay sonrası duygularını paylaşan Arslanoğlu, “Bu ve benzer olaylar çok fazla insanın karşısına çıkıyor ama insanlar geçim sıkıntısı ve işsizlik sorunu yaşadığı için dile getiremiyorlar. Ben orada emeğimin sömürülmesine izin vermediğim için bunları yaşadım. Bunu yapan bir eğitimci ve okulun sahibi, hatta bir de hukuk okuyormuş diye duyduk. Okulun müdürü Hilal hanım ve Hakan Boz ikisi de eğitimci, bir eğitimcinin bunu eğitimciye yapmaması gerekiyor.

‘BENİM SALDIRDIĞIMI SÖYLEYENLER OLMUŞ ONLAR ORDA YOKTU BİLE’
Ben süreci yargıya taşıdıktan sonra, olay yaşanırken orada olmayan bazı kişiler benim darp ettiğimi söylemiş, kesinlikle bir şey yok ama ben Türk adaletine güveniyorum. Ben bu işin peşini asla bırakmayacağım. İş alanıma girmeyen işler zorla bana yaptırılmaya çalışıldı, iş alanıma giren bir görev olsa da hiçbir okulun kurucusu ve müdürü hiçbir öğretmene bu muameleyi yapamaz” diyerek sözlerini tamamladı.

Editör: Serhat SALİMOĞLU