CHP'li Sevigen Kılıçdaroğlu'na yüklendi: “Çok acil istifa etmesi gerekir”

Eski Devlet Bakanı ve 23'üncü Dönem CHP Milletvekili Mehmet Sevigen seçimlerde ortaya çıkan tablo sonrası Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na tepki gösterdi.

Politika 15.05.2023, 22:23
CHP'li Sevigen Kılıçdaroğlu'na yüklendi: “Çok acil istifa etmesi gerekir”

Devlet eski Bakanı ve 23üncü Dönem CHP Milletvekili Mehmet Sevigen seçimlerde ortaya çıkan tablo sonrası Millet İttifakının Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğluna tepki göstererek, “Hayal kırıklığı ama başımıza gelecek felaketi biliyorduk. Hiç oyu olmayan insanlarla yola çıktı, milletvekili seçimlerini kaybettiğimiz gibi büyükşehirleri kaybetmemek için çok acil CHP Genel Başkanlığından istifa etmesi gerekir. Bu parti kendi içinde liderini çıkartır. Haramilerini alır gider, ister onlarla parti kurar ister Cumhurbaşkancılığı oynar, ne yaparsa yapar. Kandilden sana övgüler, 10 seçim kaybetti, bu 11inci, 6lı masa niye toplanamıyor şimdi umurlarında değil” dedi.

Cumhurbaşkanlığı ve 28nci dönem Milletvekili seçimlerinde vatandaşlar dün oylarını kullanırken Devlet eski Bakanı ve 23. Dönem CHP Milletvekili Mehmet Sevigen, ortaya çıkan tabloyu değerlendirdi. Sevigen, Millet İttifakının Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğluna tepki göstererek, CHP Genel Başkanlığını bırakması gerektiğini ifade etti.

“Bu sonuç kaçınılmazdı, çok acil CHP Genel Başkanlığından istifa etmesi gerekir”

Cumhurbaşkanlığı ve 28nci dönem Milletvekili seçimlerinde ortaya çıkan tabloyu değerlendiren Devlet eski Bakanı ve 23. Dönem CHP Milletvekili Mehmet Sevigen, “Çok üzücü, böyle bir hayal kırıklığı oldu, uyarıyorduk tabi ki yaklaşık 2 yıldır hep söylemeye çalışıyorum. Kızanlar, bağıranlar, ‘Zamanı mı diyenler oluyor. Ama başımıza gelecek felaketi biliyorduk çünkü Kemal Bey, bizim dışımızdaki insanlarla yola çıkmaya karar vermişti. Sanki bu Ali Babacanlar, Davutoğlu, Karamollaoğlular bir fayda verecek diye umutla o yolu seçti. Hatta milletvekili listelerini ona göre belirledi, hiç oyu olmayan, sıfır, geçmişlerinde Türkiyeye bir tek çivi çakmamış insanlarla yola çıktı, bu sonuç kaçınılmazdı. Davutoğlu ‘Ben 90 yaşındaki halama bile size oy verdiremiyorum diyordu, Meral Hanım, ikisi Çankayada görüştükleri zaman ‘Kemal Bey lütfen aday olmayın, siz aday olursanız hem İYİ Parti hem siz kaybediyorsunuz diye feryat ediyorlardı ama Kemal Bey hiçbirini dinlemedi. Söylüyoruz, anlatamadık bir türlü Kemal Bey bütün insanların geleceğini çaldı, yok etti. 35 tane CHPden olmayan insan girdi. Şimdi onlar istifa edecekler, adamlar evinde yatarken milletvekili oldular. Milletvekili seçimlerini kaybettiğimiz gibi büyükşehirler var onları kaybetmemek için çok acil Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığından istifa etmesi gerekir. 45 gün sonra partiyi olağanüstü kongreye çağırması lazım, bu parti kendi içinde liderini çıkartır. Haramilerini alır gider, ister onlarla parti kurar ister Cumhurbaşkancılığı oynar, ne yaparsa yapar. Ama CHPden elini ayağını çekmesi lazım çünkü kendisi Partili cumhurbaşkanı olmaz diyordu. Eğer Kemal Bey istifa ederse, kendini gözden geçirirse CHPyi kendi özünde, kişiliğine, Atatürk çizgilerine döndürebiliriz” ifadelerini kullandı.

“10 tane seçim kaybetti, bu 11inci insanların umutlarını elinden alıyorlar"

Sözlerini sürdüren Sevigen, “Sinan Oğan çekildiği zaman milliyetçi bir parti, MHPden daha çok oy alan bir parti, onların da Kemal Beye oy vereceklerini düşünemiyorum, keşke verseler. Ben aradaki farkın açılacağını düşünüyorum. Ali Babacan, Davutoğlu, Meral Akşener öyle birleşe birleşe kazanacağız, birleşe birleşe ayrıştık, kazanamadık. Bütün partiler toplantı, değerlendirme yapıyor. Niye toplanamıyorlar şimdi 6lı masa umurlarında değil, kendi partileri değil ki. Yeni bir genel başkan, yönetim seçip yolumuza devam edelim yoksa yerel yönetimleri de kaybedeceğiz. Belediye başkanlarını rahat bıraksınlar ben inanıyorum ki hiç olmazsa yerel yönetimlerde bu insanların boynu bükük kalmasın. Siz fırsat bırakmazsanız o koltuğu boşaltmazsanız insanlar aday olmaya nasıl soyunacaklar, Kemal bey boş bırakırsa bizim içinizden o kadar çok delikanlılar çıkar ki. Benim endişem korkum; burada hayal kırıklığına uğradık inşallah yerel seçimlerde uğramayız. Ya biz HDPyi kendimize, merkeze çekeceğiz, merkeze yaklaştıralım, Türkiye partisi olsun diye çaba sarf ederken HDP bizi kendine yaklaştırdı. Bizi marjinal parti konumuna soktu. CHPnin 160 küsur milletvekilinin 35 tanesi partiden değil ki. Elimiz kolumuz bağlı, genel başkan, yönetim orada durunca engelleyemiyorsunuz, kavga edecek halimiz yok. 10 tane seçim kaybetti, bu 11inci insanların umutlarını elinden alıyorlar. O yüzden Kemal Beyden, yönetimden rica ediyorum; kendilerini gözden geçirsinler, hiç olmazsa partinin geleceğini hep beraber gençlere bırakalım. Yeni bir genel başkan, yönetim, yeni bir kadroyla hiç olmazsa belediye başkanlıklarını elimizde bulunan büyükşehirleri kaybetmeyelim” ifadelerini kullandı.

“Niye toplanmadılar, birbirlerinin yüzüne bakamıyorlar”

HDP konusunda insanlara açıklama yapılması gerektiğini ifade eden Sevigen, “HDPnin belli bir kesimi, yönetimini dinleyen bir kesimi Kemal Beye oy verdi, İstanbulda da Ekrem Bey öyle kazandık. Ben sizle ne pazarlık ettim diyeceksiniz, arkadan Kandilden sana övgüler, Ahmet Türk, ‘Bu ittifak kazanır, verdikleri sözleri tutmazlarsa, biz de gereğini yaparız dedi. O verdiğimiz sözler, gereği nedir, bu insanlara bunu anlatmak zorunda değil miyiz? Son dönem en büyük ortağımız Rusyaya karşı durup dururken, ortada fol yok yumurta yok ‘sen bizim işimize karışma diye Kemal Bey Amerikanın sesi gibi Rusyaya meydan okudu, ya turizm oradan geliyor. Bizim ticarette en büyük ortaklarımızdan bir tanesi. Daha gelmeden Türkiyenin bütün kurumlarına RTÜKe, televizyonlara, bankalara, Kızılaya gittiler. Kurumlar yaşasın, içindeki adamları boşalt. Biz CHPlilere sahip çıkamadık, sosyal demokratlara, demokratik solculara, Mustafa Beyi, Muharrem Beyi alsaydı, DSPyi alsaydı bizim küskün arkadaşlarımızı, eski belediye başkanlarını, milletvekillerini alsaydık çok büyük şansımız vardı. Elimizden kaçırdık, kendisi aday olmasa başka bir arkadaşımız aday olsa Meral Hanım demişti ya ‘Ya lütfen Ekrem veya Mansur ile gidelim şimdi herkes onu diyecek. Meral Hanım Kemal Beye, ‘Ben haklıyım diyecek, niye toplanmadılar, birbirlerinin yüzüne bakamıyorlar. Onlar bize oy vermedi, biz de yanlış yaptık, hırsımız aklımızın önüne geçti. Umut ediyorum ki Kemal Bey, yönetim, kendi durumlarını gözden geçirirler ve CHPnin önünü açarlar. Bu 2nci turda da elimizden geleni yapacağız. Kazanırız, kaybederiz ona bir şey diyemiyorum ama bir şansı kaçırdığımızı biliyorum” dedi.

Kaynak: İHA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 05 Haziran 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı