İsmim üzerinde mutabakat olursa bu görevi yapmak onurludur

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, altılı masanın cumhurbaşkanı adayına ilişkin, "Diyelim ki ismim üzerinde mutabakat oldu elbette bu görevi yapmak onurlu bir şeydir. 'Neden benim adımı ileri sürüyorsunuz?' diye özel bir itirazım olmaz. Zaten bu işin doğasına aykırı olur." dedi.

Politika 03.02.2023, 17:58
İsmim üzerinde mutabakat olursa bu görevi yapmak onurludur

Kılıçdaroğlu, Fox TVnin canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Altılı masanın "Ortak Politikalar Mutabakat Metni"ne ilişkin soruya Kılıçdaroğlu, altı liderin bir araya gelerek altına imza attığı metni iktidar olduklarında hayata geçireceklerini söyledi.

Cumhur İttifakından mutabakat metnine dair yapıcı bir eleştirinin gelmediğini aktaran Kılıçdaroğlu, "Her şey burada var derseniz, her şey burada yok. Bu bir ortak mutabakat metni. Altı liderin bir araya gelip Evet biz bunu yapacağız ve bunu hayata geçireceğiz. dedikleri güzel bir metin." ifadelerini kullandı.

Altılı masanın mutabakat metninin "dışarıdan talimatla yazıldığı" iddiasının hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, "Tek kelimesi bile değil. Milli deniliyorsa işte milli metin budur. Her alanda Türkiyenin çıkarlarını önceleyen bir metindir. Neresi dışarıdan? Söylesinler Şurasını dışarıdan aldınız diye." açıklamasını yaptı.

Metinde savunma sanayisine dair bilgilerin de yer aldığını anımsatan Kılıçdaroğlu, "Savunma sanayisi iktidar, muhalefet hepimizin üzerine titremesi gereken bir sanayi dalı. Damat İkitellide fabrikayı kurarken o fabrikaya ilk giden genel başkan benim. Rahmetli babasıyla oturup bir sabah kahvaltısı yapan benim. Ekibiyle fotoğraf çeken kişi benim. Karşılaştıkları zorlukları bana anlattılar. O zorlukların aşılması için çaba harcayan benim. Niye ben kapatayım savunma sanayisini, niye yok edeyim?" değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu, "Altılı masanın cumhurbaşkanı adayı kazandığı takdirde masanın liderleriyle nasıl çalışacak?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Gene aynı şekilde, beraber, birlikte ve istişareyle çalışacağız. Adı divan mı olur, istişare kurulu mu olur, ne olursa olsun adı hiç önemli değil ki. Önemli olan şu, devlet bir kişiye teslim edilmeyecek. Sorun mu var? Oturacağız, konuşacağız. Devletin işini sadece altı lider yapacak değil. Altı lider işin felsefesini, stratejisini, siyasetini oluşturacak. Alttaki liyakatli kadrolar da gereğini yapacak."

Altılı masanın cumhurbaşkanı adayının parti rozeti takıp takmayacağına ilişkin soruyu Kılıçdaroğlu, şöyle yanıtladı:

"İçinde bulunduğumuz ortam, bir parti sorunu olmaktan çoktan çıkmış. Partilerin, bizim sorunumuz. Altı lider olarak, Türkiyenin sorunları var ve biz bunu çözmek zorundayız. Olayı bir parti olayı şeklinde tanımlarsanız bu iş yürümez. Olay, bir Türkiye olayıdır. Biz Türkiyeyi ayağa kaldırmak için zaten yola çıktık. Birlikte yola çıktık, beraberiz, bir yuvarlak masa etrafındayız. Rozet Türkiye rozetidir."

Kılıçdaroğlu, altılı masanın cumhurbaşkanı adayı olacağı iddiaları üzerine, iki lider arasındaki görüşmelerin kamuoyuna yansıtılmasını doğru bulmadığını ifade etti.

13 Şubattaki altılı masa toplantısı

Altı liderin, bir araya gelerek bir mutabakat çerçevesinde cumhurbaşkanı adayını belirleyeceğini dile getiren Kılıçdaroğlu, 13 Şubattaki toplantıya ilişkin şu bilgileri verdi:

"Gündemi Temel Bey belirliyor. Her toplantıda gündemi ev sahibi olan genel başkan belirler. Ev sahibi olan genel başkan liderler arasında birinci turunu yapar, ön görüşmeleri yapar. Sonra bunu biraz daha olgunlaştırır, ikinci turunu yapar. İkinci tur sonunda da toplantının gündemini belirler. Biz o gündeme göre arkadaşlarımızla görüşürüz, tartışırız ve liderler toplantısına katılırız."

"Temel Bey masaya aday teklifi olarak CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlunu getirirse sizin yanıtınız ne olur?" sorusuna karşılık Kılıçdaroğlu, "Mutabakat olması lazım. Mutabakat olmadan bir karar almayı asla doğru bulmam. Zaten öyle bir karar çıkmaz. Benim itiraz etmeye hakkım yok. Diyelim ki ismim üzerinde mutabakat oldu elbette bu görevi yapmak onurlu bir şeydir. Neden benim adımı ileri sürüyorsunuz? diye özel bir itirazım olmaz. Zaten bu işin doğasına aykırı olur. Mutabakatın dışına çıkmak olur o zaman." ifadelerini kullandı.

tr.euronews.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 23 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı