Yavaş'tan adaylık sinyali: 48 saat kala 'görev' dedi

6'lı Masa yarınki toplantıda Cumhurbaşkanı adayını açıklayacak. Gözler bu buluşmaya çevrilmişken Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş önceki akşam Habertürk'e dün de Fox TV'ye çıkarak, "Aday gösterilirsem bu benim için görevdir" dedi. Yavaş'ın adaylık açıklamasının önceki günkü Kılıçdaroğlu-Akşener toplantısından sonra gelmesi de dikkat çekti

Politika 01.03.2023, 10:14
Yavaş'tan adaylık sinyali: 48 saat kala 'görev' dedi

6lı Masa yarınki toplantıda Cumhurbaşkanı adayını açıklayacak.

İsminin cumhurbaşkanı adayı olarak ortaya atılmasına aylardır sessiz kalan CHPli Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 6lı Masanın yarın adayı konuşacağı kritik toplantısına 48 saat kala olası adaylığı için "Altılı Masa beni aday gösterirse benim için görevdir" dedi. Yavaşın yankı ve merak uyandıran mesajının önceki gün yapılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu-İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener zirvesi sonrasına denk gelmesi ise politik kulislerde anlamlı bulundu.

TEK ADAY MI?

6lı Masa, perşembe günü Cumhurbaşkanı adayı gündemiyle toplanacak. Masadan tek mi yoksa birden fazla adayın mı çıkıp çıkmayacağı zihinleri meşgul ederken, İYİ Parti Sözcüsü Kürşat Zorlunun Kılıçdaroğlu-Akşener zirvesine ilişkin yapılan aday üzerinde mutlak anlaşma ve pazarlık ifadelerine açıklık getirmek için yaptığı açıklaması "2 Martta Millet İttifakı 13üncü Cumhurbaşkanını belirleyecek" ifadeleri tek aday çıkacağı şeklinde yankılandı. Zorlu, İYİ Partinin bugün de Meclis Grubunun ardından GİKin toplanacağını sözlerine ekledi.

BENİM İÇİN GÖREVDİR

Günün sürpriz açıklaması ise ismi özellikle İYİ Parti tarafından gündemde sıcak tutulan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaştan geldi. Yavaş, katıldığı bir canlı yayında 6lı Masanın kendisini aday gösterip göstermeyeceğine yönelik soruya, Bu benim için görevdir o zaman, ama sayın genel başkanlar Kılıçdaroğlu ve Akşenerin ortak iradesine karşı bir hareket yapmam mümkün değil cevabını verdi. Yavaş, Millet İttifakının adayları içinde zikredilen üç isimden birisiniz. Aday mısınız? Bu konuşuluyor mu? Ya da Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda duruşunuz nedir sorusuna şu yanıtı verdi: Ben de basından okudum ama bu konuda hiç kimseyle bir görüşmem olmadı. Bu konu 6lı Masanın konusu. 6lı Masa en uygun kararı verecektir. Ben görüşlerimi daha evvel de belirttim. Bunu herkes duydu. Dolayısıyla onun üzerine tekrar bir şey söylemeye gerek yok. 6lı Masa bu konuda ne karar verirse ona uyacağız.

ÜÇ İSİM DEMİŞTİ

Son olarak SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 6lı Masada kıyısından köşesinden adayın temas edildiği Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş ve Kemal Kılıçdaroğlunun gündeme geldiğini söylemişti.

Kaynak : Yeni Şafak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 29 Kasım 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı