15.05.2020, 15:30

RAMAZAN VE ZAMAN

Ramazanın önce gölgesi düştü üstümüze şimdi de elvedaya hazırlanıyor.

Maneviyatı çepeçevre sardı bizi.

Bu kadar zulmün, kanın ve gözyaşının olduğu bu dünyada çölde ki bir vaha gibi yüreğimizi yumuşatan ayların sultanı güzel Ramazan hoş geldin ve elveda.

Bir eğitimci gözüyle genel anlamda güzel dinimize özelde de Ramazan ayına baktığımızda ilk gözümüze çarpan özellik kanaatimce zamanı anlamlandırma ve değerlendirme özelliğidir.

İnsan hayatının en önemli öğesi ve kıymetli sermayesi olan zamanın ne şekilde değerlendirileceği insan ömrünün kalitesini de ortaya koyan önemli donelerden biridir.

Bir günü 5 vakte bölen zamanı anlamlı ve değerli kılan dinimiz bu şekilde insanların hayatına bir plan ve program getirmiş ve yaptıkları uğraşıları anlamlı kılmıştır.

Ramazan ayı ise hem getirmiş olduğu manevi havası, farklı iklimi hem de zamanın planlanması açısından insanlar için bir zirve noktasıdır.

Ramazan gelince terimleri, cümleleri, kültürü, neşesi ve muhabbeti ile gelir. Mesela sadece ramazana has olan terimler vardır.

Sahur ile başlar günler sabah namazı ile devam eder arada ki kısa ve kısmi zamanlı uykuların tatlılığı anlatılmaz bir hal alır.

Mukabeleler okunur evlerde kuran sesi yankılanır yaşamın her alanında iftarlar, sahurlar, imsak ve fitreler ve daha birçok güzelim uygulaması ile hayatımıza girer Ramazan mutluluk esintileri eşliğinde.

Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan zamanı değerlendirememe hatta israf etme noktasında devreye sokulabilecek ve üzerinde düşünülmesi gereken en önemli çarelerden biri olan Ramazan ayının planlamasıdır.

Bu güzel ayın insan hayatının her noktasını nasıl planladığı ve bunun neticesinde değerli uğraşılar ile doldurduğu göz önüne alınarak insanlığa bir çözüm reçetesi olarak sunulmalıdır.

Bir gün içinde insana açlık duygusunu yaşatıp kendinden çok daha zor durum da olan insanları düşünmelerini sağlar 11 ayın sultanı.

Orucun sonunda açılan iftarlar ile mutluluğu şükre dönüştüren nimetlerin varlığının önemini bize hatırlatır 11 ayın sultanı Ramazan.

Tutulan oruçların makbul, edilen duaların kabul olması duasıyla.

Belki de söylenmesi gereken en güzel söz bir mahyada yazıldığı gibi;

Eyy Oruç Tut Bizi

Yorumlar (1)
Hasan Yavuz 2 hafta önce
Kalemine ve kelamına sağlık olsun
banner51
banner49
16°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Namaz Vakti 28 Mayıs 2020
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:19