Kamu ve özel sektör olanaklarının dünya standartlarında verilen mesleki ve teknik eğitimle birleştirilmesiyle öğrencilere savunma sanayisinde istihdam ve parlak bir kariyer fırsatı sunuluyor, b^7Savunma lisesi örnek olacak Türkiye'nin savunma sanayisinde son dönemde yakaladığı gelişim çeşitli düzeylerde nitelikli insan kaynağı ihtiyacım da beraberinde getirdi.

LGS'de o öğrenciler göz göre gore yanlış tercih yapıyor LGS'de o öğrenciler göz göre gore yanlış tercih yapıyor

Sektörün önde gelen kırruluşlan bu ihtiyaçtan yola çıkarak son dönemde orta öğretim düzeyinde mesleki ve teknik eğitim kurumlarının kurulmasında sorumluluk üstlenmeye başladı. Öğrenci kabulüne başlayan bu eğitim kurumlan sunduktan imkanlar dolayısıyla yoğun talep görüyor. Şile Ayet Azer Aran Savunma Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bu çabaların bir örneği olarak hayata geçirildi. 

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile REPKON Makine ve Kalıp Sanayi ve Ticaret AŞ ve Şile Belediyesi arasında 2021'de imzalanan protokol kapsamında kurulan lise, REPKON yerleşkesinde eğitim-öğretim faaliyetine başladı.

Kamu ve özel sektör olanaklarının dünya standartlarında verilen mesleki ve teknik eğitimle birleştirilmesiyle öğrencilerin mühendislik eğitimi öncesi temel teknik birikürderinin oluşturulması da amaçlanıyor. Şile Ayet Azer Aran Savunma Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında ise inşaatı devam eden yeni yerleşkesine taşınacak. Okulda "makine ve tasarım teknolojileri" alanı altında Savunma Mekanik Sistemleri, "endüstriyel otomasyon teknolojileri" alam altında Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri dalı bulunuyor. 

Analiz Gazetesi

Editör: Haber Merkezi