27.11.2021, 19:28

SAYGI GÖRMEK İSTEYEN ÖĞRETMENLERE TAVSİYELER

Dünya iyiler için gerçekten zor bir yer. İnsanların saygınlığının, kazandıkları para ile orantılı olarak belirlendiği bir çağda ilim, adap erbabı öğretmenlerimizin saygınlığının düşmesi kimseyi şaşırtmıyor artık. Bunun doğal bir sonucu olarak bırakın kendini bilmez saygısız öğrencileri, velileri, bizzat meslektaşları tarafından aşağılanan, hor görülen öğretmenlerimizin bulunduğunu görmek son derece üzücüdür.

İnsanlar arasında ayrım yapmadan herkesle iyi geçinmek isteyen, dosta düşmana gül sunan, herkese dürüst davranan, hatta kendinden çok başkalarının mutluluğunu düşünen; aman kimse kırılmasın, üzülmesin, aramız bozulmasın diyecek kadar saf ve naif bir öğretmen olduğunuz halde hak ettiğinizi düşündüğünüz saygıyı görmüyorsanız ve bu durum sizde kızgınlık, öfke ve kırılmaya sebep oluyorsa aşağıda yer alan tavsiyelerimiz tam size göre. Bu tavsiyelere uymakla kısa sürede saygınlığınızı tekrar kazandığınızı göreceksiniz.

Öncelikle, yukarıda bahsi geçen sınıfa girdiğinizi nasıl anlayabileceğinizden bahsedelim. İnsan yaradılış gereği sosyal bir varlıktır ve çevresindekilerle iletişim kurarak varlığını sürdürür. Yaşadığınız sosyal çevrede, etrafınızdaki kişilerin çoğu narsist, psikopat özellikleri baskın duygusal vampirlerden oluşuyorsa ve bu kişiler siz ezmek, küçük düşürmek, zorbalık etmek şeklinde davranışları varsa siz bu gruba giriyorsunuz demektir. Zira narsistler en çok kendilerini öven, her konuda kendi fikrine bağımlı olan, her daim kendilerini önemli hissettirecek kişilere ihtiyaç duyar. Ayrıca hep üzülen, kırılan, kendinden taviz veren bir öğretmenseniz yine bu sınıfa giriyorsunuz demektir.

Bir öğretmen saygı görmek istiyorsa her şeyden önce yaptığı işin uzmanı olmalıdır. Eğitim ile ilgili bilimsel gelişmeleri, diğer meslektaşlarının yaptığı çalışmaları takip etmek, veli beklentilerini bilmek, dersini bu gelişme ve beklentilere göre işlemek durumundadır.

İkinci olarak bir öğretmen dersi ile ilgili yapılacak her türlü etkinliği kendi planlaması gerekir. Velilerin ve diğer meslektaşlarının fikirlerini dinlemekle birlikte son kararı kendisi vermelidir. Velilere ve diğer öğretmenlere siz bilirsiniz, bir de sizin tavsiyenizi deneyelim derse ve hep kendini kıyıya çekerse bir süre sonra görecektir ki bu kişiler artık öğretmene sormadan kendi sınıfının iç işlerine karışılmaya kadar işleri götüreceklerdir.

Bir öğretmenin saygınlığını azaltan diğer bir husus kendisine yapılan yanlışı hemen unutmasıdır.  Affetmek aslında güzel bir davranıştır. Kin tutmak insanı yıpratır. Affetmek unutmak demek değildir. Şunu unutmamak lazım affettiğiniz kişi size aynı kötülüğü her zaman yapma ihtimali vardır. Siz ilişkinize hiçbir şey olmamış gibi devam ederseniz bu kişi, sizi kızdıran aynı davranışını arttırarak devam edecektir. Bu yüzden ister idareci ister öğretmen, isterse veli olsun sizi topluluk içinde küçük düşüren bir davranışta bulunan kişiye mesafe koymak, kırıldığını belirtmek en doğru yoldur.

Bir öğretmenin saygınlığını etkileyen dördüncü husus, benlik saygınlığına saldıran kişilere karşı gereken cevabı vermemesidir. Sağlıklı bir kişilik için gerekli olan benlik saygısı, bireyin toplumda etkin ve kalıcı olmasını dolayısıyla başarılı ve mutlu olmasını sağlar. Birey kendini üzen, kıran, hor gören kişiye karşı ilişkiyi sürdürmek isterse bir süre sonra kendini değersiz ve önemsiz görmeye başlar. Bu yüzden bu kişilerin sizi terk etmesinden korkmak yerine yol vermeniz en doğrusu olacaktır. Böyle yapmazsanız hayatınıza size değer veren ve önemseyen insanların girmesini engellemiş olursunuz. Size kırıcı davranışlarda bulunan kişiye kırıldığınızı mutlaka söylemeniz gerekiyor. Siz gerekli tepkiyi vermediğinizde karşıdaki kişi umursamadığınızı düşünüp daha ileri gidecektir.

Öğretmenin saygınlığını azaltan diğer bir husus da sürekli kendini övmesi, başarılarından bahsetmesi, kendini değerli, önemli göstermeye çalışmasıdır ki bu kişiler genellikle karşısındaki kişilerde antipati uyandırırlar. Siz kendinizi anlatmayın bırakın karşınızdaki kişiler sizi keşfetsin.

Yaptığınız işlerde sürekli başkalarının onayına ihtiyaç duymanız da saygınlığınızı azaltacaktır. Sınıfta yaptığınız etkinliklerle ilgili “sence nasıl yapmışım, güzel öyle değil mi” şeklinde sürekli başkalarından referans arıyorsanız, karşınızdaki sizi kendine muhtaç hissedecek ve ona göre davranacaktır.

Okul müdürü, müdür yardımcısı veya öğretmen arkadaşınızla yaşadığınız her sorunda, sürekli kendinizi hatalı, kusurlu görme eğiliminiz varsa, karşı tarafta sizi kusurlu görecek ve saygı duymayacaktır. Böyle bir yapınız varsa olaylara dışarıdan, tarafsız olarak bakmayı öğrenmeli ve kendinizi her seferinde suçlamaktan vazgeçmelisiniz.

Bir öğretmen olarak sınırlarınız ve prensipleriniz yoksa yine hak ettiğiniz saygıyı göremeyeceksiniz. Sizden bir hususta yardım isteyen bir meslektaşınıza size uymasa da kabul etmeniz örneğin; kendisi yıllık planlarını yapmayıp sizden yapmanızı isteyerek çocuğunuz ve eşinizle geçireceğiniz vakti çalıyorsa, nöbet görevlerinde hep en kolay yeri seçiyorsa, sık sık rapor alıp sınıfını sizin sınıfınıza gönderiyorsa, belirlediğiniz saatten sonra bir veliniz sizi telefonla arıyorsa, belirlediğiniz saatte toplantıya gelmiyor veya geç geliyorsa böyle bir yapıdasınız demektir. Kurallarınız yoksa, hayır demeyi bilmiyorsanız rüzgâr nereye eserse oraya savrulursunuz ve saygı görmezsiniz.

Velilerinize, meslektaşlarınıza ve idarecilerinize elinizdekilerin hepsini sunarsanız saygı görmeyi beklemeyin. Verebileceğiniz sevginin hepsini birden verirseniz, yapacağınız fedakarlığın hepsini birden yaparsanız karşı taraf diğer seferde daha fazlasını bekler. Yeteneklerinizi, sevginizi, yapabileceklerinizi yavaş yavaş sunmanız saygınlığınızı arttırır.

Öğretmenin kılık- kıyafeti, konuşma üslubu, okulda ve dışarıdaki tutum ve davranışlarının da saygınlığı üzerinde etkisi olduğu açıktır. Saygı görmek istiyorsanız değer vermeye kendinizden başlayın ve kendinize yatırım yapın.

Yorumlar (17)
FATİH TELLİOĞLU 9 ay önce
Mustafa Hocam emeklerinize sağlık.. Oldukça verimli bir çalışma.. Meslektaşlarımızın istifade etmesi gereken önemli detaylar var.. Tebrik ediyorum sizi
Abdulaziz ELHAKAN 9 ay önce
Mustafa hocam güzel ve faydalı bir yazı kaleme almışsınız teşekkürler.
SINIR 9 ay önce
Müfettiş Bey , kesinlikle haklısınız.İnsanlar duracağı yeri bilmeli. Öğretmen güçlü olmalı… Kimse kimseyi sevmek zorunda değil ancak sınırlar önemli!.
Mft 9 ay önce
Müfettiş Bey , herkes işini en iyi şekilde yapmalı. Asıl gaye unutulmadan hareket edilmeli, kişisel ihtirasları bir kenara bırakmalıyız.
HAKLISINIZ 9 ay önce
Müfettiş Bey , gerçekten de hep birlikte çok kırıldık! Üzüldük çok üzüldük hem de… Kırdık ve kırıldık :(( Ne kadar ne desek az kifayetsiz kalır sözler üzgünlüğümüzü anlatmaya…Mazur görün!
Hkl 9 ay önce
Meslektaşlarımızın verdiği zarar büyüktür bilişsel yapımıza, ruhsal yapımıza verdikleri zarar büyüktür. Zarar üstüne zarar ödememiz büyüktür! Ne yazık ki çok büyüktür!..
Hkl 9 ay önce
Kalbinizdeki merhametten ötürü sadece sizi anlayabiliyoruz, sadece sizi!!
Mklşfg 9 ay önce
İnsan bu hayatta aslında her türlüsünü kendine yapıyor.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 13 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı