13.01.2023, 09:08

SEÇMELİ DİNİ DERSLER İÇİN SON TARİH: ÇOCUĞUNUN İMANNINI KURTAR

Gençlerin çeşitli tehlikelere marruz kaldığı şu zamanda din dersleri büyük önem arz diyor. Din Öğretimi Genel Müdürlüğü gerek Genel Müdür Nazif Yılmaz gerekse şuanki Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül döneminde çok faydalı çalışmalar yapıldı, yapılıyor. Lakin bu çalışmalar genelde İmam Hatip okullarında yoğunlaşmaktadır. 
Diğer ortaokul ve liseler için ise en etkili tercih "Seçmeli Din Derslerinin" tercih edilmesidir. 


Bu anlamda;

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında (lise) öğrenim gören öğrenciler, seçmeli ders tercihlerini 20 Ocak 2023 tarihine kadar yapılması gerekiyor. Dolayısıyla, öğrencilerin ve özellikle velilerin bu süreci dikkatlice takip ederek neslimizin ihyası, medeniyetimizin inşası için Temel Dini Bilgiler, Siyer-i Nebi ve Kur’an-ı Kerim gibi derslerin tercih edilmesinde özen göstermesi gerekiyor.

Kendi inanç, kültür ve değerlerine sahip çıkan bir gençliğin yetişmesi, ancak manevi derslerin gönüllere nakşedilmesi ile mümkündür.

Dini derslerin ortaokul ve liselerde seçmeli değil tamamen zorunlu ders olarak okutulması gerekiyor. Lakin şuan bu dersler seçmelidir.  

Normalde dini dersleri almak istemeyenlerin dilekçe verip farklı dersleri seçmeleri gerekiyor. Fakat hâlihazırda bu dersler öğrencilere seçmeli olarak veriliyor. Bu durumda özellikle veliler çocuklarına dini dersleri seçtirmeye gayret etmelidir.

Son zamanlarda okul müdürlerinin branş öğretmenlerinin ders saatlerini tamamlamak için bu önemli 3 dersin yerine diğer branş derslerini öğrencilere seçtirdiğine şahit oluyoruz. Böyle durumlarda dinimizi öğreten derslerin açılması için okul müdürlerine dilekçeler yazmalıdır.

İnançsızlık fitnelerinin cirit attığı şu zamanda gençliğin hen dünya hem de ahiretini düzene koyan ve gençliği kurtaracak olan sadece dindir. 

Aileler ve eğitimciler bu konuya ciddi önem vermeli ve çevresine duyurmalıdır.

Adnan Kalkan

Yorumlar (3)
Davut KARATAŞ 1 yıl önce
İyi ki varsınız fedâkâr mü'minler..alman sistemi lağvedilip yerli milli program ve politikalar âcilen uygulanması elzemdir!.
OKUYUCU 1 yıl önce
OKULLARI KAPATIP medrese(!)lere yönlendirsek iyi olmaz mı? hem 6 yaşında (ilhan irem den bir şarkı gelsin mi:ANLASANA)
secattin 12 ay önce
çocuğun imanını kurtardık oley oley oley.İmanı kurtarmak ne kadar kolaymış oley
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı