Asgari Ücret Tutarında Vergi Muafiyetini Olumlu Buluyor Oran %15’te Sabitlensin Diyoruz

Memur-Sen olarak; sorunları gören ve çözüm üreten anlayışımızla, toplu sözleşmeden KPDK’ya birçok sosyal diyalog mekanizmasında dile getirdiğimiz “gelir vergisi muafiyeti” ve “Vergide %15’i aşan kısmın iade edilmesi” konusunda asgari ücret düzeyinde muafiyet olarak ilk adım atılmış, gelir dağılımında ve vergi adaletinde önemli bir karar alınmıştır.

Sendika 01.01.2023, 20:10
Asgari Ücret Tutarında Vergi Muafiyetini Olumlu Buluyor Oran %15’te Sabitlensin Diyoruz

Memur-Sen olarak; sorunları gören ve çözüm üreten anlayışımızla, toplu sözleşmeden KPDK’ya birçok sosyal diyalog mekanizmasında dile getirdiğimiz “gelir vergisi muafiyeti” ve “Vergide%15’i aşan kısmın iade edilmesi” konusunda asgari ücret düzeyinde muafiyet olarak ilk adım atılmış, gelir dağılımında ve vergi adaletinde önemli bir karar alınmıştır.

Toplu sözleşme masasında “adil ve demokratik Türkiye fotoğrafıyla uyumlu teklif” olarak gündeme getirdiğimiz gelir vergisi muafiyeti, 2022 yılında “asgari ücretin net tutarı kadar muafiyet” uygulaması olarak yürürlüğe konulmuştur. Asgari ücrete yıl ortasında yapılan ara düzenleme ile gerek Hazine ve Maliye Bakanlığı’na gerekse Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ilettiğimiz yazılarda matrahların artırılması konusuna da ayrıca değinmiştik.

Tedarik zincirinde yaşanan aksamalar ve özellikle pandemi sebebiyle oluşan iş gücü maliyetleri, enflasyon rakamlarının beklenenden daha yüksek seviyede seyretmesine sebebiyet vermiş, asgari ücrete de bu minvalde yıl ortasında düzenleme yapılmış olmasını hatırlatarak “vergi matrahları gelir kaybı üretmesin” diye ilave düzenleme yapılmasını talep etmiştik.

Bugün Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Nurettin Nebati tarafından duyurulan, yıl içerisinde Konfederasyonumuz tarafından yazılı ve sözlü olarak bildirilen vergi matrahları%118,75 oranında artırılmış, asgari ücret tutarında vergi muafiyeti ise yıllık 17.827,85 ? olarak ifade edilmiştir.

Mücadelemiz kamu görevlilerimizin%20 -%27’lik dilime girerek yaşamış olduğu gelir kaybını önlemek, ısrarımız gelir vergisinin sabit gelirliler için oranın%15’te sabitlenmesini sağlamak yönündedir. Asgari ücret tutarında vergi muafiyetini olumlu buluyor, oran%15’te sabitlensin diyoruz.

banner183
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 06 Şubat 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı