EBS'den nöbetçi öğretmen görevlendirilmesine düzenleme talebi geldi

Eğitim hizmet kolunda yetkili sendika olan Eğitim Bir Sen'den Belletici ve nöbetçi öğretmen görevlendirilmesi konusunda açıklama geldi.

Sendika 27.09.2023, 12:43
EBS'den nöbetçi öğretmen görevlendirilmesine düzenleme talebi geldi

2023 2024 Eğitim Öğretim yılı devam ederken, Eğitim hizmet kolunda yetkili sendika olan Eğitim Bir Senden Belletici ve nöbetçi öğretmen görevlendirilmesi konusunda açıklama geldi.

Eğitim Bir Sen, Belletici ve nöbetçi öğretmen görevlendirilmesinde istekli öğretmenlere öncelik verilmesi konusunda MEBden düzenleme talep etti.

İşte Sendikadan yapılan açıklama ;

Eğitim-Bir-Sen olarak Millî Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği’nde belletici ve nöbetçi belletici öğretmen ihtiyacının okuldaki kadrolu öğretmenlerce karşılanamadığı hâllerde, o yerleşim biriminde resen görevlendirme yerine öncelikle yerleşim yeri veya il içinde istekli öğretmenler arasından görevlendirme yapılması konusunda düzenleme talep ettik.

Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği’nin “Belletici ve nöbetçi belletici öğretmen görevlendirilmesi” başlıklı 39. maddesinin ikinci fıkrasında, “(2) Belletici ve nöbetçi belletici öğretmen ihtiyacının okulda görev yapan kadrolu öğretmenler tarafından karşılanamadığı durumlarda, aynı yerleşim birimindeki diğer eğitim kurumlarında görev yapan kadrolu öğretmenlerden istekli olanlar arasından, buna rağmen ihtiyacın karşılanamaması durumunda ise o yerleşim biriminde görev yapan diğer kadrolu öğretmenler arasından resen görevlendirme yapılmak suretiyle karşılanır” hükmü yer almaktadır. Ancak bazı il millî eğitim müdürlüklerince belletici ve nöbetçi belletici öğretmen ihtiyacının okulda görev yapan kadrolu öğretmenler veya aynı yerleşim birimindeki istekli öğretmenler tarafından karşılanamadığı durumlarda, il genelinde istekli öğretmen bulunmasına rağmen isteklerine bakılmaksızın o yerleşim birimindeki öğretmenler arasından resen görevlendirme yapıldığı görülmektedir.

Aynı il bünyesinde söz konusu görevlendirme için istekli öğretmen bulunmasına rağmen, öğretmenlerin istekleri dışında resen görevlendirilmeleri mezkûr yönetmelik hükmüne dayandığından, belletici ve nöbetçi öğretmen ihtiyacının karşılanması amacıyla konulmuş bir hükmün görevlendirmede esnekliği önlediği, kişi iradesi hilafına zorla görevlendirmelere yol açtığı görülmektedir. Oysa coğrafi alanı küçük, yerleşim yerleri birbirlerine çok yakın ve ulaşım imkânının kolay olduğu illerde, il içinde isteğe bağlı görevlendirmelerin mümkün ve istenir olduğuna kuşku yoktur.

Bu nedenle, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği’nin 39. maddesinin ikinci fıkrası hükmünün, belletici ve nöbetçi belletici öğretmen ihtiyacının okulda görev yapan kadrolu öğretmenler tarafından karşılanamadığı hâllerde “o yerleşim yerinde veya il içinde istekli olanlar arasından isteğe bağlı görevlendirme yapılması” şeklinde düzenlenme yapılmalıdır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 27 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı