Eğitim-İş, Asım Sultanoğlu’nu ‘istenmeyen adam’ ilan etti

Şanlıurfa'ya İl Milli Eğitim Müdürü olarak atanan Asım Sultanoğlu'na tepkiler dinmiyor. Eğitim İş Sendikası, Asım Sultanoğlu'nun Şanlıurfa'ya İl Milli Eğitim Müdürü olarak atanmasına tepki göstererek, “Gittiği birçok ilde istenmeyen birisini biz de 'istenmeyen adam' olarak ilan ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Sendika 15.08.2023, 22:30
Eğitim-İş, Asım Sultanoğlu’nu ‘istenmeyen adam’ ilan etti

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş), Ensar Vakfındaki istismar olayında hakkında soruşturma açılan dönemin Karaman İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlunun Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü olarak atanmasını protesto etti. Eğitim İş Sendikası Şanlıurfa Şube Başkanı Sedat Kayaokay, Genel Başkanı Kadem Özbay ve üyelerinin katılımıyla Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde  basın açıklaması düzenleyerek İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atanan Asım Sultanoğlunu, ‘istenmeyen adam’ ilan etti.

Eğitim İş Sendikası Şanlıurfa Şube Başkanı Sedat Kayaokay, “Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğüne atanan Asım Sultanoğluna siyasi olarak adeta dokunulmazlık sağlansa da biz de diplomasideki bir  terimle onu koruyanlara cevap vererek Asım Sultanoğlunu “Persona Non Grata” yani “İstenmeyen Adam” olarak ilan ediyoruz. Eğitim-İş olarak bu atamayı kabul etmiyoruz etmeyeceğiz” diye konuştu.

ŞANLIURFAYA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ OLARAK KİMİN ATANDIĞINI DEŞİFRE ETMEYİ VAZİFEMİZ SAYIYORUZ”

Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay ise Asım Sultanoğlunun yerinin müdürlük makamı değil sanık sandalyesi olduğunu savunarak, “Atatürkün biz öğretmenlere emanet ettiği gelecek nesiller, sahipsiz değildir. İstismar suçlusu vakıfları savunan ve görevde ağır ihmali bulunan bir kamu görevlisi olan Asım Sultanoğlunun ataması derhal iptal edilmeli, bugün milli eğitim tarihimizin en utanç verici atamalarından birine dikkat çekmek, tepki göstermek için buradayız. Yoksulluğu nedeniyle öğrencilerinin çoğunun eğitime aralıksız devam edemediği, çok sayıda öğrencisinin küçük yaşlarına rağmen çalışmak durumunda kaldığı, taşımalı eğitim denen garabet nedeniyle öğrencilerin okullarına ulaşmak için yollarda adeta süründüğü, kız çocuklarının okullaşma oranı açısından en geride olduğu, yani eğitimin zaten kan ağladığı ve acil iyileştirmeler beklediği Şanlıurfaya İl Milli Eğitim Müdürü olarak kimin atandığını deşifre etmeyi Eğitim-İş olarak vazifemiz sayıyoruz” dedi.

ASIM SULTANOĞLUNUN YERİ MÜDÜRLÜK MAKAMI DEĞİL SANIK SANDALYESİDİR”

Sultanoğlunun atanır atanmaz AK Partiİl Başkanlığını ziyaret etmesini de tepki gösteren Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu atama liyakatin değil yandaşlığın esas alındığının kanıtıdır. Başöğretmenin eğitim neferleri olarak, Eğitim-İş olarak, lafı hiç dolandırmadan uyarıyoruz: Asım Sultanoğlunun yeri müdürlük makamı değil sanık sandalyesidir. Atatürkün biz öğretmenlere emanet ettiği gelecek nesiller, sahipsiz değildir. İstismar suçlusu vakıfları savunan ve görevde ağır ihmali bulunan bir kamu görevlisi olan Asım Sultanoğlunun ataması derhal iptal edilmeli, yeni skandallara kapı aralanmamalıdır. İlan ediyoruz: Eğitim-İş olarak konunun takipçisiyiz. Bu rezilliğin peşini bırakmayacak hem hukuken mücadele verecek hem atama iptal edilmezse tepkimizi yükselterek göstermeye devam edeceğiz. Çocuklara karşı işlenen suçlar, dünyada en affedilmeyecek olanlardır; çocuklara bayram hediye ederek kurulmuş bu Cumhuriyette çocuklara karşı suç işlenmesinin olağanlaştırılmasına, unutturulmasına müsaade etmeyeceğiz.”

AHMET KAYA / SÖZCÜ

Yorumlar (2)
Yazıklar olsun 1 ay önce
Bu rezalet sadece Eğitim iş'in mi sorunu. Diğer kesimleri rahatsız etmiyor mu böyle rezalet bir atama
Urfalı 2 ay önce
Bir kaç Çapulcu LGBT (Oğlancının) iftiralarına inanacak değiliz. Suç bireyseldir . Müdürümüze sahip çıkıyoruz.
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 28 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı