Eğitim Sen: “Derslerin ‘zorunlu seçmeli’ olması kabul edilemez”

Milli Eğitim Bakanlığı e-okul sistemi üzerinden 2023-2024 eğitim öğretim yılına ait seçmeli derslerin seçim işlemlerinin başladığını açıkladı. Yapılan duyuruya göre, seçmeli ders tercihleri 2-20 Ocak 2023 tarihlerinde yapılacak.

Sendika 13.01.2023, 22:34
Eğitim Sen: “Derslerin ‘zorunlu seçmeli’ olması kabul edilemez”

Seçmeli derslerin “Kur’an-ı Kerim”, “temel dini bilgiler”, “peygamberimizin hayatı” şeklinde açılmış olmasına Eğitim Sen İzmir ve Muğla Şubeleri yaptıkları yazılı açıklama ile tepki gösterdi.

“DERSLERİN ‘ZORUNLU SEÇMELİ’ OLMASI KABUL EDİLEMEZ”

Açıklamada, “Yıllardır sınırlı sayıda seçmeli derse sıkıştırılan seçmeli ders uygulaması, sınav odaklı eğitim sistemi nedeniyle ağırlıklı olarak matematik, İngilizce, spor etkinlikleri, bilim uygulamaları alanlarıyla dini içerikli derslerle sınırlı olmanın ötesine geçmemektedir. Geçmişte yaşandığı gibi bazı derslerin öğrencilerimiz için ‘zorunlu seçmeli’ hale getirilmek istenmesi kabul edilemez” denildi.

“SİYASİ VE İDEOLOJİK YÖNLENDİRMENİN KARŞISINDAYIZ”

Seçmeli derslerin çocukların bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimine katkı sağlaması gerektiği belirtilen açıklamada, “Bütün bu bilimsel gerçekleri göz ardı ederek, iktidarın siyasal-ideolojik hedeflerine göre hareket eden eğitim yöneticileri suç işlemiş olacaktır. Geçmişte defalarca yapıldığı gibi veli ve öğrenciler adına ders seçen okul yöneticileri suç işlediklerini bilmeli ve ona göre hareket etmelidir. Seçmeli derslerin belirlenmesi sürecinde hangi nedenle olursa olsun mağdur edilen veli ve öğrencilerimizin yanında olacağımızı bir kez daha belirtiyor, eğitim politikalarına ilişkin her konuda olduğu gibi, bu konuda da her türlü siyasal ve ideolojik yönlendirmenin karşısında duracağımızın bilinmesini istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
banner183
Yorumlar (3)
İsa 3 hafta önce
Dyk kursları ve okul seçmeli derslerini artırılarak ek ders hesabı yapıyorlar.İcraatları ortada ve para peşindeler hepsi.
yazık 3 hafta önce
dinsiz desek alınırlar
Kürşad 3 hafta önce
Geçen birkaç senede bazı okullarda öğrencilerin çoğu bu dersler seçildiği halde okul idaresi seçmedi. İşin farklı bir yönü de bu.
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 06 Şubat 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı