Fransa’da sendikalardan 7 Mart’ta emeklilik reformuna karşı grev çağrısı

Fransa’da sendikalardan 7 Mart’ta emeklilik reformuna karşı grev çağrısı. Grev nedeniyle toplu taşımada büyük aksamlar bekleniyor.

Sendika 22.03.2023, 22:42
Fransa’da sendikalardan 7 Mart’ta emeklilik reformuna karşı grev çağrısı

Fransa’da hükümetin emeklilik reformuna karşı sendikalar, 7 Mart’ta grev çağrısında bulundu. Grev nedeniyle toplu taşımada büyük aksamlar bekleniyor.

Fransa’da emeklilik yaşının kademeli olarak 62’den 64’e yükseltilmesini öngören ve tepkilere neden olan emeklilik reformuna karşı 6’ıncı kez greve gidilecek. Sendikalar, emeklilik reformuna karşı 7 Mart’ta grev çağrısında bulunurken, grev nedeniyle toplu taşımada büyük aksamlar bekleniyor. Fransa Ulaştırma Bakanı Clement Beaune yaptığı açıklamada, grevin etkisinin çok büyük olacağını belirterek, birçok insanın güçlük çekeceğini belirtti.
Genel Emek Konfederasyonu (CGT) lideri Philippe Martinez yaptığı açıklamada, "Vites yükseltiyoruz" ifadelerini kullanarak, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macrona atıfta bulunarak, "Top artık Başkanın sahasında. Bu reformu geri çekmek ona kalmış" dedi.
Grevler şimdiden devlete ait enerji şirketi EDF’nin bazı nükleer santrallerinde elektrik üretimini azalttı. Fransız Ulusal Demiryolları Şirketi (SNCF) tarafından yapılan açıklamada, 7 Mart’ta 5 hızlı trenden 1’inin çalışmasının beklendiği belirtilerek, normal trenlerin ise neredeyse tamamının iptal edilmesinin beklendiği ifade edildi.
Başkent Paris’in de içerisinde bulunduğu Ile-de-France bölgesinin toplu taşıma operatörü RATP, metro hatları ve banliyö trenlerinin de yoğun bir şekilde kesintiye uğrayacağını ve bazı metro hatlarının yalnızca yoğun saatlerde çalışacağını belirtti.
Fransa Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (DGAC) ise, havayollarından 7-8 Mart tarihlerinde Paris Charles de Gaulle Havaalanında uçuşları yüzde 20 ve Orly Havaalanında yüzde 30 oranında azaltmaları istendiğini açıkladı.

Emekli olabilmek için 2027’den itibaren 43 yıl çalışmış olmak gerekecek
Tartışmalı yasaya göre, Fransa’da bu yıl eylül ayından itibaren emeklilik yaşı her yıl yılda 3 ay kademeli olarak artırılacak, emeklilik yaşı 2027de 63 yıl 3 aya, 2030’da ise 64 yıla ulaşacak. Ülkede emekli olabilmek için 2027’den itibaren 43 yıl çalışmış olmak gerekecek. Fransada 62 olan emeklilik yaşı, Batı Avrupadaki diğer birçok ülkeden daha düşük. Emeklilik yaşı İspanyada 65 ve İngilterede 66 olurken, İtalya ve Almanya emeklilik yaşını 67ye yükseltmeyi planlıyor.
 

Kaynak: İHA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 30 Mayıs 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı