Hak-İş Başkanı: Temmuzda asgari ücret artırılmalı

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, temmuz ayında Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yeniden toplanmasını istediklerini belirterek, "Asgari ücrete enflasyonun üzerinde bir artış yapılmalı" dedi.

Sendika 01.05.2022, 14:15
Hak-İş Başkanı: Temmuzda asgari ücret artırılmalı

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, salgın dolayısıyla ara verdikleri 1 Mayıs etkinliklerinin bu yıl da ramazanın son gününe denk gelmesi nedeniyle yapılmayacağını söyledi. Arslan, bunun yerine tüm illerde teşkilatların kutlama yapacağını ve yönetim kurulunun da Taksim Meydanındaki programa katılacağını söyledi.

ENFLASYONU GEÇMELİ
Mahmut Arslan, asgari ücretin temmuz ayında yeniden gözden geçirileceği iddialarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Arslan, "Asgari Ücret Tespit Komisyonunun en fazla 2 yıl içinde toplanması gerekiyor. Dolayısıyla, en azı yok. Yani Asgari Ücret Tespit Komisyonu, temmuz ayında da toplanabilir. Komisyonun toplanmasını, yüksek enflasyona karşı ocak ayında yapılan düzenlemeye paralel yine enflasyonun üzerinde bir artışın asgari ücrete sağlanmasını istiyoruz" dedi.

TOPLU SÖZLEŞMEYE YANSIMALI
Bununla birlikte olmazsa olmaz bir taleplerinin bulunduğunu ifade eden Arslan, "Gerek kamu gerek özel sektördeki toplu sözleşmelerle elde ettiğimiz ücretlere yeni belirlenecek asgari ücret oranında zam yapılmasını istiyoruz" dedi. Asgari ücrete ne kadar zam yapılması gerektiğine ilişkin olarak ise Arslan, "Komisyon, aralıkta asgari ücreti belirlerken bir kısım kriterlere baktı. Ayrıca siyasi irade işin içine girdi ve enflasyonun üzerinde artış yapıldı. Aynı yaklaşımın, temmuz ayına geldiğimiz zaman 6 aylık enflasyon artışı dikkate alınarak onun üzerinde bir zamla yeni asgari ücretin belirlenmesi hakkaniyetli olur" diye konuştu.

Emeklilerin gözü Çalışma Bakanında
Geçtiğimiz günlerde emekli maaşlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, sürpriz zam mesajı verdi. Bakan Bilgin 1 Mayıs tarihini işaret ederek sürprizi açıklayacağını belirtti. Milyonlarca emeklinin gözü kulağı bugün Bakan Bilginin yapacağı açıklamada olacak. Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, Bakan Bilginin müjdesini kendisinin de merak ettiğini söyledi.

Nur Banu Aras
Kaynak : Yeni Şafak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 29 Mayıs 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı