KESK: Hakem kurulunun kararına karşı beraber mücadele edelim

KESK yaptığı basın açıklamasıyla Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun zam kararına birlikte mücadeleye çağırdı.

Sendika 01.09.2023, 23:44
KESK: Hakem kurulunun kararına karşı beraber mücadele edelim

KESK, Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun açıklayacağı zam oranı kararına ilişkin basın açıklamasında bulundu. TİS sürecinde iktidar kamu çalışanlarına dalga geçer gibi zam teklif ettiğini söyleyen KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Cemal Erdoğan, konfederasyonlara çağrıda bulunarak, “Gelin bir kez olsun birlikte mücadele edelim. Alanlara çıkalım. Üretimden gelen gücümüzü kullanarak hayatı durduralım. İşte o zaman bu soygun düzenini durdurur; emekçilerin, yoksulların hak ettiği ücretleri elde ederiz” dedi.

Ulus Meydanında yapılan açıklamada konuşan KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Cemal Erdoğan, hakem heyetinin milyonlarca kamu emekçisi ve emeklisinin 2024 ve 2025 yılları için alacağı maaş zamlarını belirleyeceğini söyleyerek, “Türkiye’nin çarpık ekonomik ve toplumsal yapısı, nüfusun ezici çoğunluğunu oluşturan emekçileri, yoksulları korumak bir yana yeni yoksullar üretiyor. İktidarın uyguladığı vergi politikaları krizin faturasını yoksulun, ücretli kesimin sırtına yüklüyor. Ücretliye yapılan zamlar; vergi dilimi, KDV oranlarındaki artış, yağmur gibi yağan zamlar ve yüksek enflasyon nedeniyle her geçen gün eriyor. Yoksul halk, ücretli kesim bu ağır yük altında ezilirken iktidar sabretmemizi tavsiye ediyor. Oysa bu ülkenin kaymağını yiyen yüzde 10’luk kesim, sermaye sahipleri verilen teşvikler, vergi aflarıyla karlarını ikiye, üçe katlıyorlar” dedi.

"BU TEKLİF EMEKÇİLERİN 2 YIL DAHA AÇLIKLA MÜCADELESİ DEMEK"

TİS sürecinde iktidar kamu çalışanlarına dalga geçer gibi  zam teklif ettiğini söyleyen Erdoğan, “ Bu teklif yoksul halkın, ücretli çalışanın iki yıl daha açlıkla mücadelesi demektir. Bu orta oyununun bir de yandaş sendika ayağı var. Her toplu sözleşmede kamu çalışanları kaybediyorsa iktidar kadar bu sözleşmeleri imzalayan ya da hakem heyetine topu atarak mücadele etmek yerine, durumu kabullenen, kazanım elde ettik diye masallar anlatan  yüzde 2’lik, yüzde 3’lük zamları ayakta alkışlayan devlet güdümlü sendikalar var. KESK olarak her şeye rağmen tüm konfederasyonlara sesleniyoruz gelin bir kez olsun birlikte mücadele edelim. Alanlara çıkalım. Üretimden gelen gücümüzü kullanarak hayatı durduralım. İşte o zaman bu soygun düzenini durdurur; emekçilerin, yoksulların hak ettiği ücretleri elde ederiz” diye konuştu.

Kamu emekçilerine çağrıda bulunan Erdoğan şöyle devam etti: “Gelin biat eden değil emek ve demokrasi mücadelesi veren, kabullenen değil direnen, haklarımızı savunan KESK ile birlikte mücadele edelim. Kazanılmaz sandığımız hakların nasıl hayata geçtiğini hep birlikte göreceğiz.”

eVRENSEL

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 26 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı