Mahkeme kararıyla yetki Eğitim Bir-Sen'den, Eğitim-Sen'e geçti!

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde 2022 Mayıs ayında başlayan Milli Eğitim'de yetkili sendika belirleme süreci yaklaşık 1 yılda mahkeme yoluyla bitti.

Sendika 15.03.2023, 15:26
Mahkeme kararıyla yetki Eğitim Bir-Sen'den, Eğitim-Sen'e geçti!

461 üyesi olan Eğitim Sen’in 99 üyesi geçersiz sayıldı ve 444 üyesi bulunan Eğitim Bir Sen yetkili sendika olarak tescillendi. Dönemin Silvan Milli Eğitim Şube Müdürü H.N. ile İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı H.B.’nin taraflı davranması ile üyelerinin geçersiz sayıldığını ileri süren Eğitim Sen süreci mahkemeye taşıdı.


9 Mart’ta Ankara 4. İş Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında Eğitim Sen’in 99 üyesinin üyelik işlemlerinde herhangi bir usulsüzlük tespit edilmedi ve Silvan’da yetkili olduğu tescillendi.

‘BENZER OLAYLARIN YAŞANMAMASINI TEMENNİ EDİYORUZ’
Eğitim Sen Diyarbakır 1 Nolu Şube’den yapılan açıklamada, “Hiç kimse çocuklarımıza, eğitim emekçilerine ve halkla hizmet için verilen yetkileri kendi kirli emelleri için kullanmasın. Yapılan yanlışların hesabı günün sonunda mutlaka sorulacak. 2023 yılı için yetkili sendika belirleme ayı olan mayıs ayına doğru giderken benzer olayların yaşanmamasını temenni ediyoruz” denildi.

Eğitim Sen Diyarbakır 1 Nolu Şube Eş Başkanı Zülküf Güneş, yetkili sendika belirleme toplantılarını yöneten dönemin Silvan Milli Eğitim Şube Müdürü H.N. ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı H.B.’nin, Eğitim Bir Sen üyesi oldukları için taraflı davrandıklarını söyledi. H.N. ve H.B.’nin, Eğitim Sen’in itirazlarına aldırış etmediğini söyleyen Güneş, “Kamu yetkilerini kötüye kullandıklarını, taraflı davranmalarının suç olduğunu söyledik ama dinlemediler ve Eğitim Bir Sen’den yana tavır gösterdiler. Bu iki kişi hakkında görevi kötüye kullanmadan suç duyurusunda bulunduk ve önümüzdeki günlerde bunun sonuçlanması bekleniyor. Bu karar bizim haklı olduğumuzu ortaya çıkardı” dedi.

Yetkili sendika nedir?

Her yıl mayıs ayında memur sendikalarında tespit yapılarak en fazla üyeye sahip sendika "yetkili" olarak tescillenir. Yetkili sendika sadece üyelerini değil, kendi hizmet kolundaki bütün çalışanları temsil eder. Milli Eğitim Müdürlüğü ile yürütülecek müzakerelerde, kurul ve komisyonlarda temsiliyet hakkı bulunan sendika olarak çalışmalara katılır. 

gazeteduvar

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 31 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı