Memur- Sen Genel Başkanı Ali Yalçın Enflasyon Açıklaması: "Enflasyon Düşmeli, Ülke Gündeminden Çıkmalı"

Eylül ayı enflasyonunun açıklanmasının ardından Memur- Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın enflasyon açıklamasında bulundu.

Sendika 03.10.2023, 16:35
Memur- Sen Genel Başkanı Ali Yalçın Enflasyon Açıklaması: "Enflasyon Düşmeli, Ülke Gündeminden Çıkmalı"

Eylül ayı enflasyonunun açıklanmasının ardından Memur- Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın X sosyal Medya Platformunda paylaşım yaparak enflasyonla ilgili açıklamalarda bulundu.

Paylaşım Şöyle;

Enflasyon Düşmeli, Ülke Gündeminden Çıkmalı

•Eylül ayı enflasyon verileri bugün açıklandı. Aylık enflasyon %4,75, Ocak-Eylül (9 Aylık) enflasyonu %49,86 ve yıllık enflasyon %61,53 olarak gerçekleşti. Enflasyon farkı ise önümüzde 3 aylık süreç olmasına rağmen şimdiden %18,04 oldu.

•2024-2026 yıllarında uygulanacak OVP’ye göre 2023 yılsonu enflasyon tahmini %65, TCMB Eylül ayı beklenti anketine göre %67,22 olarak yer almıştı. Bu veriler çerçevesinde, önümüzdeki 3 aylık (Ekim-Kasım-Aralık) dönemde toplamda %10 - %12 enflasyon oluşacağı beklenmektedir.
Enflasyonu tetikleyen unsurların başında kur artışı yer alıyor. Kur artışı akaryakıt fiyatlarını, akaryakıt fiyatları emtia ürünlerini ve diğer zorunlu harcamaları etkiliyor. Bu etkileşim ise iyileştirmelerin/gelir artışlarının kısa sürede etkisini yitirmesine neden oluyor.

•Enflasyonun etkisinin 2024 yılında da devam edeceği hem siyasiler hem de kamu yöneticileri tarafından ifade edildi. Memur-Sen olarak, beklenti ve tahminlerle uyumlu 2024 ve 2025 yıllarına ilişkin verilerimizi tablo ve grafiklerle şerhimizde açıkça belirtmiştik.

•Enflasyonun, en çok sabit gelirli Enflasyonun, en çok sabit gelirlileri ve emeği tahrip ettiği unutulmamalıdır. Temennimiz, enflasyon gündeminin hayatımızdan çıkması, ekonomik kayıpların son bulması, fiyat istikrarının sağlanmasıdır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı