Memur- Sen, toplu sözleşmedeki EK ÖDEME için harekete geçti!

Memur Sen, 7. Dönem Toplu Sözleşme ile elde edilen “Koruma ve Güvenlik Görevlilerine Ek Ödeme” konusunda yorum farklılıklarının giderilmesine yönelik Cumhurbaşkanlığına başvuru yaptı.

Sendika 10.02.2024, 22:28
Memur- Sen, toplu sözleşmedeki EK ÖDEME için harekete geçti!

İşte yetkili konfederasyon Memur-Sen tarafından “Koruma ve Güvenlik Görevlilerine Ek Ödeme” verilmesine ilişkin yapılan açıklama:
3. Dönem Toplu Sözleşmeden 7. Dönem Toplu Sözleşmeye kadar kapsam ve miktar bakımıyla arttırarak ilerlettiğimiz “Koruma ve Güvenlik Görevlilerine Ek Ödeme” kazanımımızda, bazı kamu kurum ve kuruluşlarının eksik yorumu sonucu doğan mağduriyetin giderilmesi için Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığına yazımızı ilettik.
7. Dönem Hakem Kurulu Kararı’nın 29 uncu maddesiyle elde ettiğimiz koruma ve güvenlik görevlisi kadro ve pozisyonlarında bulunan personelin ek ödeme oranlarına 10 puan, silahlı olarak görev yapanlara ilave 5 puan ilave edilmesi kazanımımız; 7. Dönem Hakem Kurulu Kararı’nın 1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla yürürlüğe girmesiyle uygulanmaya başlamıştır.


Söz konusu koruma ve güvenlik görevlilerine ilave ek ödeme yapılmasına dair hükmün içeriğindeki “kadro ve pozisyon” ifadeleri ile koruma ve güvenlik görevlisi pozisyonlarındaki sözleşmeli personelin de bu ek ödemeden yararlandırılması sağlanmıştır.

Söz konusu mezkur hüküm bu denli açıkken, kimi kamu kurum ve kuruluşlarının farklı yorumu; uygulamada toplu sözleşme kazanımımızdan yararlanamayan sözleşmeli personelin mağduriyetine sebep olmuştur.

Söz konusu uygulama farklılığı ve görüş eksikliklerinin giderilmesi, uygulama birliğinin sağlanması ve koruma ve güvenlik görevlisi kadro ve pozisyonlarında bulunan personelin mağduriyetinin giderilmesi için kamu kurum ve kuruluşlarına mütalaa verilmesi talebimizi Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı’ndan talep ettik

Yorumlar (2)
KOSOVALI 2 hafta önce
Neyin kafası bu anlamadım Bu EBS ancak 76 dan müdür atar, hak yer, liyakatsız kim var göreve getirir.
Mustafa Denizli 2 hafta önce
3600 neden engelliyon bana küfür ettirme
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı