Okul Yöneticilerinin ek ders ve maaşlarındaki ücret adaletsizliği giderilmeli

Eğitim-Bir-Sen İstanbul 6 nolu Şube Başkanı İdris Şekerci Yaptığı açıklamada Okul Yöneticilerinin sorunlarına değinerek ''Okulların yönetici eksikliğine dair okul yöneticileri ile yaptığımız toplantılarda gündeme gelen ortak tespit ek ders ve maaşlardaki ücret adaletsizliği.'' dedi.

Sendika 06.12.2023, 21:08
Okul Yöneticilerinin ek ders ve maaşlarındaki ücret adaletsizliği giderilmeli

ŞEKERCİ açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Geçen hafta yönetici buluşmaları kapsamında şubemize bağlı tüm ilçelerde okul yöneticisi arkadaşlarımızla buluştuk. Derdimizi anlattık dertlerini dinledik. Hani derler ya “Bir dokun, bin ah işit!” Bizim programların soru cevap faslı tam da böyleydi ne yazık ki!..

Yaşanan sorunları bir yazının hacmine sıkıştırmak mümkün değil elbette. Yönetici atama yönetmeliği ihtiyacının karşılanması talebini sona saklayarak; ortak sorunlardan birkaçına değinerek okul yöneticilerinin serzenişini paylaşalım istiyorum. Okulların önemli bir kısmında yönetici eksikliği var. İsteğe bağlı ve zorunlu yer değişikliğinden sonra sınavlı atamalar yapıldı üzerine bir de münhal kalan yerlere atama yapıldı yine de her ilçede hem müdür yardımcısı hem de müdür eksikliği had safhada.

Okulların yönetici eksikliğine dair okul yöneticileri ile yaptığımız toplantılarda gündeme gelen ortak tespit ek ders ve maaşlardaki ücret adaletsizliği.

Bir arkadaş;

“Başkanım! Sabah 07:30’dan akşam saatlerine kadar okuldayız. Hafta sonu da cabası. Aldığımız ek ders ücreti öğretmen arkadaşlardan daha az…” Bu şikayetin altında öğretmenin aldığı ücreti kıskanma duygusundan ziyade, ortaya konan emekle eşdeğer ücret alamama serzenişi yatıyor.

Bilinen bir kuraldır.“Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır..” Islahat fermanından, Kanunî Esasiye bu kural anayasal bir haktır. Maalesef,söz konusu yöneticiler olunca, angaryanın biri bin para. Okul yöneticileri “Şükür proje devri bitti!” derken, proje devrini de aratacak “Sıralı kulüp sarmalı” na tutuldu. Okul müdürlerinin -tecrübe ile sabit- başını daha çok ağrıtacak-İstanbul’a özgü- bu yeni projelerin, yönetici buluşmalarımızın başta gelen gündemlerinden biri olduğunu söylemem gerekiyor.

Bir yazının sınırlarını fazla zorlamadan bir iki hususun daha altını çizmemiz yerinde olacaktır:

MOS adı verilen ek ders hesaplama programından okul yöneticilerinin bir an önce kurtarılarak özel sektöre veri ve gereksiz kaynak aktarımına son verilmesi. Bir de her sene başında yöneticilerin belini büken hizmetli sorununa gerçek bir çözüm üretilmesi. TYP ile sağlanan palyatif çözümler artık tıkanma noktasına gelmiştir.

Okul yöneticilerinin gündemine ilişkin saydığımız ya da gündeme getirmediğimiz bir çok sorunun çözümü için öncelikle Ziya Selçuk modeli gayri adil yönetmeliğin değişimi ile başlanabilir. Sonra Meslek Kanunu çalışması yapılırken, yöneticilerin taleplerinin de dikkate alındığı kapsamlı adımlar atılabilir.

Yorumlar (2)
mahir 3 ay önce
Birden çok eğitim kurumuna bakan müdürlere o kurumun ek dersi ödenmeli. sendikal bu konuda sus pus. ne zaman haklarımızı arayacaklar.
Volkan 3 ay önce
Okul yöneticileri ve öğretmenler için ek ders tümüyle kaldırılmalıdır.Ful ek ders alan yöneticiler ve öğretmenler ek ders alamayan öğretmenlerden özverili çalışmıyor.Meslek öğretmenleri birşey üretmeden, yöneticiler yatarak ful 14.000TL ek ders ücreti alıyor.
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 23 Şubat 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı