ÖRS: EĞİTİMDE TASARRUF DEĞİL İYİLEŞTİRME OLMALI

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Nihat Örs son yayınlanan Destekleme Yetiştirme Kursu (DYK) yönergesi için açıklamada bulunarak "Öğrencilerimizin ücretsiz eğitime ulaşması için bir fırsat olan DYK'da en son yayınlanan yönerge ile sınırlandırmalar yapıldı. Eğitimde tasarruf değil, iyileştirme yapılmalı." dedi. Nihat Örs açıklamasında şöyle konuştu;

Sendika 28.08.2023, 20:09
ÖRS: EĞİTİMDE TASARRUF DEĞİL İYİLEŞTİRME OLMALI

"DYKlar öğrencilerin ücretsiz kurs alabilmelerini sağlayan noksanları rağmen aynı zamanda okul dışına olan ihtiyacı engelleyen bir özelliğe sahip. Yeni yönerge ile kursların sadece 8. 11. 12. sınıflara ve mezunlara açılacak olması ara sınıfların eğitimden mahrum bırakılması anlamına gelir.  Bu durum kursun adı ile de ters düşer.

Desteklenmeye sadece 8.11.  ve 12. sınıfların mı ihtiyacı var? O zaman kursların adını LGS ve YKS Hazırlık Kursları olarak değiştirelim. Bu yetmiyormuş gibi kursa devam eden öğrenci sayısının önceki yönergede10nun altına düştüğünde kurs kapatılacakken yeni yönergede 16’nın altına düştüğünde kursların kapanacak olması kursa devam eden, parası olmadığı için özele gidemeyen öğrencileri cezalandırmaktır. Tasarruf öğrencinin

eğitim hakkı kısıtlayarak yapılmaz. Eğitimde ancak iyileştirme yapılır.  Kurslarda görev alacak öğretmenlerin komisyon tarafından belirlemesi de kafaları karıştıracaktır. Öğrenci tercihi esas alınmalıdır. Adı destekleme ve yetiştirme olan kurslarda öğrencilere bütün dersler açılmalı. Öğrenciler hangi dersten destek almak, kendini yetiştirmek istiyorsa bunu kendisi belirlemeli. Her okulda kurs verilmemesi bir yere kadar anlaşılabilir ama kurs merkezi sayısı yeterli olmalı. Aksi halde ulaşım sorunu kurslara ilgiyi azaltacaktır.

Bunların yanında sınıf sınırlamasından dolayı kurslarda görev alacak öğretmen sayısının azalması hem ekonomik zorluklarla mücadele eden öğretmenlerin ek gelir kaybına uğramasına hem de kurslarda görev alan öğretmenlere verilen ek puanlarla hizmet puanı adaletsizliğine sebep olacaktır.

MEB aldığı kararların sahada nasıl etki edeceğini hesaplamadan karar alırsa her karar yeni mağduriyetlere doğurmaya devam edecektir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 28 Eylül 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı