Sendika başkanından memur maaş zam ve enflasyon farkı açıklaması

Gündemden düşmeyen memur maaş zamlarıyla ilgili olarak Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan'dan memur maaş zam ve enflasyon farkı açıklaması geldi.

Sendika 27.09.2023, 13:03
Sendika başkanından memur maaş zam ve enflasyon farkı açıklaması

Son dönemlerde artan enflasyon ve hayat pahalılığı sebebiyle geçinemeyen kamu çalışanları daha şimdiden Ocak ayı maaş zammının ne kadar olacağını tartışmaya başladı.

Bir süredir gündemde olan ve kolay kolay da düşmeyecek olan memur maaş zamlarıyla ilgili olarak Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylandan memur maaş zam ve enflasyon farkı açıklaması geldi.

Geylan konuyla ilgili olarak şu şekilde bir paylaşımda bulundu ;

Gerçek zam; büyüyen ekonomiden, artan milli gelirden kamu çalışanları ile emeklilerinin pay alması ve refah payının verilmesi ile mümkün olacaktır. Sayın Cumhurbaşkanı’nın “memurlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz” söyleminin içinin doldurulması gerektiğine dikkat çeken Genel Başkan Geylan, “Çalışma Bakanı Sayın Vedat Işıkhan ‘Memur ve memur emeklilerimiz için enflasyon hedeflemelerine göre Ocak 2024’te yapılacak artış yaklaşık yüzde 50’ye yaklaşacaktır’ şeklinde bir açıklama yaptı. Bu açıklamayla Sayın Bakan, enflasyon farkını da zam gibi göstermektedir. Bu söylem gerçeklerle bağdaşmamaktadır. Enflasyon farkı kadar zam, zam değildir. Enflasyon farkı demek; geride kalan 6 aylık dönemde uğramış olduğumuz gelir kaybının telafisi ve tazminidir. Bunu 2024’ün zammı gibi sunmak doğru değildir. Temmuz ve Ağustos ayından alınacak enflasyon farkı şimdiden yüzde 13,4 oldu. Dolayısıyla biz bunu kabul etmiyoruz. Kamu çalışanlarına zam yapmak demek, enflasyon farkı üzerine refah payı verilmesidir. Türkiye Kamu Sen olarak, TBMM nezdinde 2024 Bütçe görüşmelerinde bu konuyu da dile getireceğiz. Gerçek zam; büyüyen ekonomiden, artan milli gelirden kamu çalışanları ile emeklilerinin yararlanması ve refah payı uygulamasının verilmesi ile mümkün olacaktır”..

Yorumlar (1)
Kürşad 6 ay önce
Başkan, önlük ve yeni kararların bu kadar ani uygulanması hakkında da konuşsan iyi olacak.
Günün Anketi Tümü
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Sizce Kim Kazanır?
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı